Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
141 postów 2426 komentarzy

Wrzodak Z

Upadek PZL Mielec

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Warto przypomnieć kulisy i scenariusz sprzedaży PZL Mielec. Dużą rolę w tej prywatyzacji odegrał R> Sikorski - gwiazda rzadu PiS

                                                                                                        22-10-2012 rok

 

Koszt sprzedaży PZL Mielec

                                    

            Poseł Ludwik Dorn alarmował w swojej interpelacji poselskiej nr. 6952 z VI kadencji sejmu o zakupie samolotów ,,Skytrack” przez MON, płacąc za sztukę po 65 mln zł. Zwracał się do MON o pełne wyjaśnienie tej transakcji i żalił się, że MON Bogdan Klich nie udziela mu pełnej odpowiedzi wręcz twierdził L. Dorn, że w tej sprawie jest drugie dno. W interpelacji L. Dorn wyliczył, że budżet państwa polskiego mógł stracić ok. 250 mln zł. za zakup samolotów na rzecz polskiej armii. Niestety, ale Ludwik Dorn pretensje może mieć sam do siebie i do rządu którego on był V-ce Premierem. To Rząd PiS-LPR-Samoobrona oddał z dopłatą PZL Mielec na rzecz spółki amerykańskiej Sikorsky, która należy do Holdingu UTC z siedzibą w Paryżu a właścicielami tego holdingu są osoby o pochodzeniu takim samym jak teść byłego szefa MON za czasów PiS Radosława Sikorskiego. Będąc posłem i członkiem sejmowych Komisji: Obrony Narodowej i Skarbu Państwa walczyłem jak mogłem na posiedzeniach tych komisji, przeciwko oddania obcym PZL Mielec. Na mój wniosek odbyły się dwa posiedzenia tych komisji. Podczas prac komisji wrogiem dla związkowców szczególnie z Solidarności z Mielca byłem ja. To oni podczas prac  Komisji ubliżali tylko mi, stałem się czarną owcą dla nich, ponieważ stanowczo domagałem się zaniechania sprzedaży PZL Mielca. Gdy  przegrałem głosowania na tych komisjach złożyłem zawiadomienie do prokuratury krajowej (Min. Ziobro) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez MSP W. Jasińskiego oraz prezesa ARP K. Brzezickiego. Złożyłem też wniosek do NIK celem zbadania zasadności sprzedaży PZL Mielec. Prokuratura tarnobrzeska prowadziła śledztwo i oczywiście po pewnym czasie, umorzyła śledztwo. Natomiast NIK przeprowadziła powierzchowną kontrolę i stwierdziła, że dobrze, że pozbyto się PZL Mielec.

Podczas prac sejmowej komisji skarbu państwa zadałem n/w pytania:

 

 1. Przecież ARP i MSP trąbiły, że sprzedaż PZL-Mielec ma przynieść dochód 300 mln zł, a w rzeczywistości sprzedano PZL Mielec za 66 mln zł. Sikorsky zobowiązał się do spłaty zadłużenia 16 mln zł, a resztę z kwoty zadłużenia 53 mln zł ma pochodzić ze sprzedaży do MON-u Skytrucków, MON zaliczkuje 74% tej kwoty. Skarb Państwa gwarantował pożyczkę udzieloną przez ARP na podwyższenie kapitału w PZL Mielec. ARP zrezygnowała ze zwrotu tej pożyczki. Czyli ,,amerykanie” od Sikorskiego kupili PZL Mielec za pieniądze Sarbu Państwa!!! Tak ,,prywatyzuje” Prawo i Sprrrrrrrrrr!!!
 2. Dlaczego PZL Mielec nie sprzedano w drodze publicznego przetargu?

 

 1. Dlaczego po prywatyzacji UTC Holdings MON kupuje samoloty Skytrucka po 30 mln zł, a nie wtedy gdy PZL Mielec był własnością polską – 7 szt. 3 + 4 Skytruck?
 2. Zakupy MON-u od firmy ,,Sikorki” zrekompensują wydatki amerykanów na zakup PZL Mielec i to z nawiązką?
 3. Sprzedaż na rzecz amerykanów PZL Mielec była przygotowana już od dawna, to pracownicy WSK Rzeszów trafili na kluczowe stanowiska w Mielcu, po to aby sterować tym zakładem by oddać go za grosze amerykanom. Pracownicy ci przygotowali zakład do sprzedaży po myśli USA.
 4. Do niczego Amerykanie w umowie kupna się nie zobowiązali ???
 5. Od kilku lat lobbował na rzecz F-16 i  UTC Marek Matraszek – przyjaciel B. Komorowskiego i R. Sikorskiego oraz  Hubert Królikowski – asystent – Matraszka i Komorowskiego, którego ostatecznie zatrudnił w Min. Gospodarki Paweł Poncyliusz, który pracuje tam do dziś, zapewne jego praca nie ma nic wspólnego z interesem polskiej gospodarki.
 6. Sprzedaż na rzecz UTH WSK Rzeszów lobbował – agent SB były Szef „S” w WSK- Rzeszów Prygoń, lobbował też  : Mazur na rzecz UTH
 7. Amerykanie nie wsparli sprzedaży 100 samolotów produkowanych w Mielcu w ramach offsetu??? M-28-M-18, ponieważ już wtedy zapadła decyzja nieformalna aby PZL Mielec doprowadzić na skraj bankructwa i przejąć go, co zresztą tak się stało.

 

 1. Offset dla Mielca przewidywał kwotę ok. 455 mln $ na produkcję samolotu M-28-M-18 oraz 57 mln $ w modernizacji i sprzedaży Skytruck. Offset  nie został zrealizowany nawet w 10% dla zakładów z PZL Mielec.
 2. Mało tego spółka Skytruck LLC opatentowała nazwę Skytruck i miała wyłączność na sprzedaż samolotów produkowanych w Mielcu na rynku, obu Ameryk i Azji. Następnie zablokowali sprzedaż wyrobów mieleckich po to aby firma była gotowa do przejęcia za bezcen.
 3. Kpina z zaliczeniem za 50 mln $ offsetu za certyfikat na rzecz Skytruck w USA. (,,amerykanie” sami dla siebie naliczali offset)

 

 1. PZL Mielec przed sprzedażą mogła mieć kontrakty na swoje wyroby w wysokości 1 mld zł. Skutecznie kontrakt ten utrącił Zarząd PZL Mielec wspólnie z ARP.
 2. Polska za darmo pozbawiła się swoich atutów w obronności lotniczej.
 3. Polska nie skorzystała na tzw. offsecie – owszem skorzystały, ale firmy amerykańskie w Polsce. Polska z tego tytułu nie ma żadnej nowoczesnej technologii.
 4. Umowa na zakup F-16 nie gwarantuje serwisu tych samolotów – serwisuje ich firma z Izraela.
 5. To są dokonania Pis-u!!!!!!!!!!! W latach 2005-07.

       

       Zygmunt Wrzodak 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Jest to jedna z wielu patologicznych "prywatyzacji" największych polskich przedsiębiorstw państwowych.
  Czy komuś za te geszefty w III RP choć włos z głowy spadł?

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 19:14:46
  Numer polega na tym, że PZL Mielec sprzedali ci co chcieli budować IV RP, ale budowali judeopolonię w ekonomi i gospodarce.
 • @Wrzodak Z. 21:33:32
  Otworzył mi Pan oczy Zbyszku, o tych sprawach nie wiedziałem Dziękuję i pozdrawiam.
 • @Wrzodak Z. 21:33:32
  Zgadza się!
  Z tym, że najbardziej perfidne było to, że robili to ci, którzy posługiwali się propagandą patriotyczną i wyborców będących prawdziwymi patriotami po prostu oszukali.
  W ten sposób oczywiście skompromitowali również sam patriotyzm nie tylko dlatego, że go nadużywali, ale że okazało się, iż narracja patriotyczna może służyć do realizacji zupełnie innych i zaprzeczającym mu celom.

  Pozdrawiam.
 • @AdNovum 08:53:17
  To klasyczna podwójna moralność pisowska. Ja tu obrywam za to, że wiem o nich dużo, wiem jaką rolę ma odgrywać PiS i Kaczyński, o tym nawet nie wie 3/4 posłów pisu.
 • @Wrzodak Z. 09:03:05
  Zostały pewne ukryte struktury, służb sowieckich i ich pomiotu w trzecim już pokoleniu, które mają wpływ na rzeczywistość. To struktury, które zostały po PRL - głównie służby specjalne, ale też uwłaszczenie nomenklatury. Gdy doszło do Okrągłego Stołu, to już przygotowanie trwało 2-3 lata. Moim zdaniem ekipa żydobolszewickiej matrioszki i zbrodniarza Margilusa vel Jaruzelskiego, koniec PRL-u - oni byli świadomi, że się coś kończy. Oni zamierzali oddać władzę, ale w momencie, gdy będą odpowiednio okopani i tak się stało. To pokutuje do dzisiejszego dnia
 • Autor
  Zawsze uwazalam ze PiS jest taka sama partia jak PO, PSL, SLD, wyrosłe z Magdalenki. Panskie wpisy sa bardzo konkretnym dowodem na ich swiadomy dyletantyzm gospodarczy. Wiecej takich konkretnych wpisow, dlatego ze to najbardziej otwiera oczy osobom postronnym bądź sympatykom PiS. Jakos nie widze glosow oburzenia z ich strony.
  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031