Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
160 postów 2767 komentarzy

Wrzodak Z

Kasa wydana - Gazu nie ma?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gaz tzw. Norweski zakupiony przez PGNiG za 1,2 mld $ od amerykańskiej firmy ExonMobil miał trafić do Polski w 2012 roku, jak dotąd gazu nie ma, a kasa wydana. Kamiński oczywiście olał to zawiadomienie.

 

Warszawa, dnia 10.04.2007 r.

 

 

 

Pan

Mariusz Kamiński

Szef Centralnego

Biura Antykorupcyjnego

 

 

ZAWIADOMIENIE

 

W sprawie:  podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarczości w PGNiG

 przez urzędników Ministerstwa Gospodarki

 

 

W dniu 15.03.2007 r. połączone sejmowe Komisje Skarbu Państwa i Gospodarki debatowały nad informacją Ministra Gospodarki o uzyskaniu przez PGNiG dostępu do złóż gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu Norweskim.

    Minister Grzegorz Wożniak poinformował Komisje że, została zawarta umowa w dniu 28.02.07 r. pomiędzy PGNiG a firmą Mobil Development Norweg A/S z ExxonMobil Production Nowary Inc. z której wynika, że PGNiG nabędzie 15% udziałów w licencjach złóż gazu w spółce ExxonMobil za cenę 360 mln $, pod warunkiem, że  PGNiG wyłoży jeszcze 600 mln $ na inwestycje w złoża gazu i ropy, a więc biznes ten będzie kosztował 960 mln $ netto a brutto ma wynieść ok. 1 mld 200 mln $. Wielkość szacowanych złóż gazu wynosi ok. 36 mld m3 z czego 15% ma PGNiG czyli ok. 5 mld m3 czyli ¼ rocznego zapotrzebowania polskiej gospodarki w gaz. 

Podpisanie umowy przez PGNiG nie zostało poparte żadną kalkulacją biznesową, na posiedzeniu połączonych Komisji Minister Gospodarki Grzegorz Woźniak nie potrafił odpowiedzieć na pytania posłów, kto jest właścicielem ExxonMobil, czyli tak naprawdę nie wiedział od kogo kupuje licencje do złóż gazu za kwotę 1,200 mld $.

 Pragnę nadmienić że, firma energetyczno-paliwowa ExxonMobil jest jedną z największych firm na świecie,  kontrolowaną przez rodzine Rockefellerów z siedzibą w Irving Teksas, znak giełdowy w NY: XOM, str. internetowa www.exxonmobil.com. ExxonMobil 2002 roku kupił od rządu Kazachstanu 25% udziałów w polu naftowym Tengiz, trzecim co do wielkości złożu na świecie ale James Giffen odpowiedzialny za projekt zakupu pól naftowych w imieniu ExxonMobil został skazany na 3,5roku więzienia przez Sąd USA za wręczenie 78 mln$ łapówki prezydentowi Kazachstanu Nursultanowi Nazarbayew (podobny zarzut pod adresem Nazarbayewa był w sprawie zakupu hut Kazachskich przez Mitall Steel) . Drugim skazanym za podobne przestępstwo był wysokiej rangi urzędnik ExxonMobil  J. Bryan Williams któremu wymiar sprawiedliwości USA udowodnił przelewanie pieniędzy na zagraniczne konta bankowe kontrolowane przez władze Kazachstanu.

W związku z powyższym, zachodzi podejrzenie że Polska firma PGNiG kupuje tak naprawde kota w worku, kosztem wyrzucenia w błoto 1,200mld $. Ostatnia wizyta prezydenta R.P L Kaczyńskiego w Kazachstanie sugerować może, że ktoś rozgrywa nawet kartą prezydenta aby dopiąć swojego tzn. kupić ropę Kzachską nie od Kazachstanu ale od firmy ExxonMobil. Czy biedną Polskę i Ukraine stać na to aby kupować bardzo drogą Kazachską ropę od bardzo bogatej firmy globalnej ExxonMobil, którą stać na wielomilionowe łapówki dla urzędników państwowych w Kazachstanie.

 Podobnie może być z zakupem wirtualnego gazu Norweskiego przez Polskę, może w tym przypadku chodziło urzędnikom Ministerstwa Gospodarki o wyprowadzenie z kont PGNiG 1,200 mld $ celem zasilenia kont firmy ExxonMobil a firma ta może być hojna w udzielaniu ,,gratyfikacji” urzędnikom w MG, oni już to nieudolnie przećwiczyli z prezydentem Kazachstanu.

Dlaczego Minister Gospodarki nie chce wydać 1,200mld $ na odnawialne źródła energii w Polsce lub na dodatkowe odwierty celem zwiększenia wydobycia polskiego gazu, tylko za przyzwoleniem rządu, PGNiG chce wydać publiczne pieniądze nie wiadomo dla kogo i bez żadnego biznesplanu.

W związku z powyższym wnoszę do Pana Ministra o zbadanie ww. podpisanego przedsięwzięcia, ponieważ moim zdaniem takie działanie PGNiG za zgodą rządu jest niegospodarnością i świadczy to, o wyjątkowo nieprofesjonalnym działaniu przedstawicieli rządu lub ktoś z wysokiego szczebla urzędników państwowych może być skorumpowany w sprawie zakupu od firmy ExxonMobil licencji do złóż gazu

Zygmunt Wrzodak. 

KOMENTARZE

 • @Skanderbeg 10:56:22
  Ja celnie punktowałem ,,rządy mafii", dlatego nawet tutaj taki galux, mind service, 1normalnuczlowiek tak mnie brutalnie atakują, dlaczego oni takich spraw nie komentują? Wolą milczeć w sprawach oczywistych.
  POPISSLDTR mają tych samych mocodawców, oni powinni nazywać się PZPR - nie między nimi różnicy w sprawach zasadniczych w sprawach ważnych dla Polski. Nie ma komuny i antykomuny, to zostało zatarte w Magdalence.
 • @Wrzodak Z. 12:33:22
  Dzięki za następną porcję przekrętów. Gazu nie ma i szmalu także, gdzieś i na czyich to kontach się zmaterializował, chciałbym to wiedzieć ja i większość Polaków. Pzdr!
 • @Wrzodak Z. 12:33:22
  „Każdy Norweg może dziś poczuć się jak milioner. Wszystko dzięki zasobom gazu i ropy. W państwowym funduszu jest już ponad 606 mld euro. Statystycznie każdy z 5,1 mln Norwegów ma na swoim koncie miliony.” --- „Każdy urodzony w Norwegii może poczuć się jak posiadacz szczęśliwego kuponu w totolotka. Globalny Rządowy Fundusz Emerytalny ogłosił, że zgromadził już ponad 5 bilionów koron norweskich - czyli 606 mld euro. Z tego funduszu finansowana będzie emerytura każdego Norwega. Statystycznie więc w kieszenie każdego obywatela tego skandynawskiego kraju są miliony. Biorąc pod uwagę, że w Norwegii mieszka 5,1 mln osób to na każdą przypada po około milionie koron. Fundusz gromadzi środki z eksportu ropy i gazu oraz dokonuje długoterminowych inwestycji w akcje firm i obligacje na całym świecie. Jest to największy państwowy fundusz finansowy na świecie. Jego celem jest zabezpieczenie świadczeń emerytalnych dla przyszłych pokoleń Norwegów. Rządowe wytyczne w sprawach etyki m.in. wykluczają inwestowanie przez fundusz w akcje firm "produkujących broń, która może naruszać podstawowe zasady humanitarne". - Autor: gry / Źródło: PAP (09 stycznia 2014) ------ „W Polsce bez pracy jest ponad 2 mln 100 tys. osób - wynika danych z listopada. Tymczasem w urzędach pracy w całej Polsce czeka jedynie ok. 38 tys. ofert. Są regiony, w których poziom bezrobocia sięga niemal 40 proc. Rząd obiecuje to zmienić.” - Źródło: tvn24bis.pl (11 stycznia 2014)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031