Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
160 postów 2767 komentarzy

Wrzodak Z

Huta Częstochowa, PZU, Stocznie - lobbysta Kwaśniewski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proszę zapoznać się jak działał lobbysta Kwaśniewski, a jak nieudolni byli działacze PiS. Komuna robiła co chciała.

Warszawa, dnia 22.05.2007 r.

 

 

 

Pan

Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości

Prokurator Generalny RP

 

 

ZAWIADOMIENIE

 

 

W sprawie: podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

 

 

W związku z uzyskaniem pieniędzy od ukraińskiego oligarchy finansowego Wiktora Pińczuka na rzecz fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europe”, zwracam się do Pana Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego RP o wszczęcie śledztwa w sprawie zaangażowania się w latach 2003-2004 byłego prezydenta A. Kwaśniewskiego przy prywatyzacji Huty Częstochowa na rzecz Związku Przemysłowego Donbas, w skład którego mogły wchodzić spółki kontrolowane przez Wiktora Pińczuka.

Nadmieniam, że interwencja A. Kwaśniewskiego przerwała w końcowym etapie przetarg na nabycie Huty Częstochowa i zapewne przetarg wygrałby Mittal Steel, który złożył ofertę nabycia Huty o 13% wyższą od Z.P. Donbas.

Moim zdaniem Huta Częstochowa w ogóle nie powinna być sprzedawana, tylko należało ją włączyć do polskiego holdingu stoczniowego.

Przetarg został unieważniony po powrocie pod koniec marca 2004 r. z wizyty A. Kwaśniewskiego na Ukrainie, gdzie Leonid Kuczma, teść Wiktora Pińczuka osobiście wpłynął na A. Kwaśniewskiego, aby Huta Częstochowa sprzedana była na rzecz Z.P. Donbas - i tak też się stało.

A. Kwaśniewski rozmowy w tej sprawie prowadził jeszcze z obecnym premierem Ukrainy Janukowyczem, Juszczenko oraz pani Tymoszenko, jak podają media, wszyscy ci politycy stanowczo popierają oligarchę Pińczuka w jego dziwnych interesach.

Kwaśniewski przed wyjazdem z Ukrainy publicznie deklarował, że Mittal Steel nie kupi Huty Częstochowa, w zamian Mittal Steel odkupi stalownie na Ukrainie od Pińczuka, a Z.P. Donbas kupi Hutę Częstochowa -   tak się stało. Zaraz potem powstał w trybie pilnym raport z dotychczasowej procedury prywatyzacyjnej Huty Częstochowa. Raport ten jest poufny i znajduje się w posiadaniu Ministerstwa Skarbu Państwa lub Ministerstwa Gospodarki.

Pośrednikiem w prywatyzacji Huty Częstochowa było osławione towarzystwo finansowe „Silesia”, prasa sugerowała, że to towarzystwo przy prywatyzacji Huty Częstochowa nie mogło doliczyć się minimum 10 mln zł, które wyciekły z kasy towarzystwa.

Oligarcha W. Pińczuk dorobił się na majątku państwowym Ukrainy, nabywając go za bezcen lub pośrednicząc w jego sprzedaży. Jego działalność największy zakres ma w branżach: stalowej, metalurgicznej, medialnej i ubezpieczeniowej  (?) – właśnie ubezpieczeniowej. Nadmieniam, że w roku 2003 PZU S.A. nabyło za ogromne pieniądze małą spółeczkę na Ukrainie Skide West, wtedy kiedy prezesem PZU był przyjaciel A. Kwaśniewskiego Cezary Stypułkowski.

W IV kadencji Sejmu domagałem się od Ministra Skarbu Państwa wyjaśnień co do zasadności tej inwestycji oraz od kogo PZU kupiło spółkę Skide West. Odpowiedzi na te pytania nigdy nie otrzymałem.

W związku z powyższym podejrzewam, że wpłaty przez Wiktora Pińczuka na rzecz fundacji „Amicus Europe” to dowód wdzięczności Z.P. Donbas za zakup nowoczesnej Huty Częstochowa oraz zasilenie pieniędzmi właściciela Skid West na Ukrainie.

W tych dwóch kwestiach lobbystą na rzecz Wiktora Pińczuka mógł okazać się były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Wnoszę o dokładne zbadanie kto i na jakich warunkach wchodzi w skład Związku Przemysłowego Donbas, który zakupił Hutę Częstochowa za niską cenę oraz od kogo kupiło PZU spółkę Skide West na Ukrainie i ile nas ubezpieczonych ten biznes kosztował. Równocześnie wnoszę o zbadanie pod kątem prawnym zasadności wpłat przez byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza darowizn na rzecz fundacji A. Kwaśniewskiego „Amicus Europe” oraz czy zwrot części kwoty przez tę fundację był zgodny z prawem o rachunkowości i księgowości oraz z ustawą o NBP.

 

 

 

 

 Z wyrazami szacunku

     

 

       Zygmunt Wrzodak

  

KOMENTARZE

  • Tym wszystkim, którzy twierdzą, że te "komunistyczne" przedsiębiorstwa to...
    syf, więc nie ma o co kruszyc kopii, polecam:
    http://marucha.wordpress.com/2014/02/08/jak-powstawaly-i-jak-upadaly-zaklady-przemyslowe-w-polsce/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031