Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Dyżury administratorów Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
162 posty 2779 komentarzy

Wrzodak Z

Huta Częstochowa, PZU, Stocznie - lobbysta Kwaśniewski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proszę zapoznać się jak działał lobbysta Kwaśniewski, a jak nieudolni byli działacze PiS. Komuna robiła co chciała.

Warszawa, dnia 22.05.2007 r.

 

 

 

Pan

Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości

Prokurator Generalny RP

 

 

ZAWIADOMIENIE

 

 

W sprawie: podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

 

 

W związku z uzyskaniem pieniędzy od ukraińskiego oligarchy finansowego Wiktora Pińczuka na rzecz fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europe”, zwracam się do Pana Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego RP o wszczęcie śledztwa w sprawie zaangażowania się w latach 2003-2004 byłego prezydenta A. Kwaśniewskiego przy prywatyzacji Huty Częstochowa na rzecz Związku Przemysłowego Donbas, w skład którego mogły wchodzić spółki kontrolowane przez Wiktora Pińczuka.

Nadmieniam, że interwencja A. Kwaśniewskiego przerwała w końcowym etapie przetarg na nabycie Huty Częstochowa i zapewne przetarg wygrałby Mittal Steel, który złożył ofertę nabycia Huty o 13% wyższą od Z.P. Donbas.

Moim zdaniem Huta Częstochowa w ogóle nie powinna być sprzedawana, tylko należało ją włączyć do polskiego holdingu stoczniowego.

Przetarg został unieważniony po powrocie pod koniec marca 2004 r. z wizyty A. Kwaśniewskiego na Ukrainie, gdzie Leonid Kuczma, teść Wiktora Pińczuka osobiście wpłynął na A. Kwaśniewskiego, aby Huta Częstochowa sprzedana była na rzecz Z.P. Donbas - i tak też się stało.

A. Kwaśniewski rozmowy w tej sprawie prowadził jeszcze z obecnym premierem Ukrainy Janukowyczem, Juszczenko oraz pani Tymoszenko, jak podają media, wszyscy ci politycy stanowczo popierają oligarchę Pińczuka w jego dziwnych interesach.

Kwaśniewski przed wyjazdem z Ukrainy publicznie deklarował, że Mittal Steel nie kupi Huty Częstochowa, w zamian Mittal Steel odkupi stalownie na Ukrainie od Pińczuka, a Z.P. Donbas kupi Hutę Częstochowa -   tak się stało. Zaraz potem powstał w trybie pilnym raport z dotychczasowej procedury prywatyzacyjnej Huty Częstochowa. Raport ten jest poufny i znajduje się w posiadaniu Ministerstwa Skarbu Państwa lub Ministerstwa Gospodarki.

Pośrednikiem w prywatyzacji Huty Częstochowa było osławione towarzystwo finansowe „Silesia”, prasa sugerowała, że to towarzystwo przy prywatyzacji Huty Częstochowa nie mogło doliczyć się minimum 10 mln zł, które wyciekły z kasy towarzystwa.

Oligarcha W. Pińczuk dorobił się na majątku państwowym Ukrainy, nabywając go za bezcen lub pośrednicząc w jego sprzedaży. Jego działalność największy zakres ma w branżach: stalowej, metalurgicznej, medialnej i ubezpieczeniowej  (?) – właśnie ubezpieczeniowej. Nadmieniam, że w roku 2003 PZU S.A. nabyło za ogromne pieniądze małą spółeczkę na Ukrainie Skide West, wtedy kiedy prezesem PZU był przyjaciel A. Kwaśniewskiego Cezary Stypułkowski.

W IV kadencji Sejmu domagałem się od Ministra Skarbu Państwa wyjaśnień co do zasadności tej inwestycji oraz od kogo PZU kupiło spółkę Skide West. Odpowiedzi na te pytania nigdy nie otrzymałem.

W związku z powyższym podejrzewam, że wpłaty przez Wiktora Pińczuka na rzecz fundacji „Amicus Europe” to dowód wdzięczności Z.P. Donbas za zakup nowoczesnej Huty Częstochowa oraz zasilenie pieniędzmi właściciela Skid West na Ukrainie.

W tych dwóch kwestiach lobbystą na rzecz Wiktora Pińczuka mógł okazać się były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Wnoszę o dokładne zbadanie kto i na jakich warunkach wchodzi w skład Związku Przemysłowego Donbas, który zakupił Hutę Częstochowa za niską cenę oraz od kogo kupiło PZU spółkę Skide West na Ukrainie i ile nas ubezpieczonych ten biznes kosztował. Równocześnie wnoszę o zbadanie pod kątem prawnym zasadności wpłat przez byłego prezesa NBP Leszka Balcerowicza darowizn na rzecz fundacji A. Kwaśniewskiego „Amicus Europe” oraz czy zwrot części kwoty przez tę fundację był zgodny z prawem o rachunkowości i księgowości oraz z ustawą o NBP.

 

 

 

 

 Z wyrazami szacunku

     

 

       Zygmunt Wrzodak

  

KOMENTARZE

 • Tym wszystkim, którzy twierdzą, że te "komunistyczne" przedsiębiorstwa to...
  syf, więc nie ma o co kruszyc kopii, polecam:
  http://marucha.wordpress.com/2014/02/08/jak-powstawaly-i-jak-upadaly-zaklady-przemyslowe-w-polsce/

OSTATNIE POSTY

więcej
 • POLSKA

  Oświadczenie byłych posłów LPR

  Kolejne władze w Polsce realizują obce interesy kosztem polskiego narodu. Obecne elity władzy podporządkowały polski interes narodowy interesom USA, Izraela i banderowskiej Ukrainy. Polska staje się kolonią elit ,,światowej mafii finansowej”, czytaj więcej

 • POLITYKA - POLSKA

  Zimna woda na rozgrzane głowy

  Konfederacja była nie wyrazista w kwestiach zasadniczych dla przyszłości Polski. Chciała walczyć z pisem ale tak tylko na patyczki, pomijała (może celowo) okupację Polski przez usrael, okupację sługusów zarządzających Polakami – niewolnikami czytaj więcej

 • POLSKA

  Ciele pisowskie dumpty humpty

  Trolusiu Humpty, dzięki za wklejenie moich autorskich opracowań na portalu Neon 24, pewnie coś się nauczysz, trochę poszerzysz swoją wiedzę, podreperujesz swoją inteligencję, czytając moje opracowania. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031