Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
160 postów 2767 komentarzy

Wrzodak Z

Wsparcie dla filmu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Reżyser Wojciech Smarzowski apeluje o wsparcie finansowe dotyczące dokończenia realizacji filmu ,,Wołyń", według scenariusza film odpowiada prawdzie. Niestety, nie podał nr. konta, może ktoś znajdzie konto na które można wpłacać pieniądze.

Wojciech Smarzowski apeluje o wsparcie finansowe dla "Wołynia"
Wojciech Smarzowski apeluje o wsparcie finansowe dla filmu "Wołyń". Reżyser potrzebuje 2,5 mln złotych, by nakręcić kilka bardzo ważnych dla wymowy filmu scen.


Wojciech Smarzowski mówi, że sponsorzy, którzy zwykle chętnie angażują się w produkcje filmowe, w przypadku "Wołynia" się tego boją. Reżyser tłumaczy, że temat ludobójstwa jest dla nich zbyt drażliwy i niewygodny. Tymczasem, aby dokończyć film, potrzebne jest jeszcze 2,5 mln złotych. Smarzowski apeluje nawet o najmniejsze datki.

 

- Mamy zmontowany prawie cały epicki film o ludobójstwie na Kresach - mówi w nakręconym przez siebie materiale wideo. - Mam nadzieję, że to będzie ważne kino. Pozytywnie wypowiadają się historycy i ludzie związani emocjonalnie z Kresami - dodaje.

Kilka scen, które musi jeszcze nakręcić, jest niezbędnych dla właściwej wymowy filmu.

- Temat naszego filmu odstrasza - wyjaśnia. - Spółki, firmy, banki, które zazwyczaj wspierają budżety na hasło ludobójstwo, rzeź, Ukraina, banderowcy od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie, poza Rosją. Brakuje nam 2,5 mln złotych, proszę o wsparcie - mówi.


Film "Wołyń" to epicki dramat historyczny, który rozgrywa się w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, położonej w południowo zachodniej części tej krainy. Akcja obejmuje okres sześciu lat, od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. Oczami głównej bohaterki, Zosi Głowackiej, widz obserwował będzie toczące się wypadki, zapoczątkowane wybuchem II wojny.

Gdy poznajemy Zosię, jest ona zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Dowiaduje się jednak, że ojciec postanowił wydać ją za najbogatszego we wsi gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci.

Życie wioski zostaje odmienione najpierw przez okupację sowiecką, następnie przez niemiecki atak na ZSRR. Trwają polowania i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie pomiędzy polskimi i ukraińskimi sąsiadami.

Oddziały UPA atakują polskie osady, a niekiedy Polacy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci.

W roli Zosi zobaczymy debiutantkę Michalinę Łabacz. Partnerować jej będzie dobrze już znany z filmów Smarzowskiego Arkadiusz Jakubik.

"Wołyń" zadebiutuje w kinach 7 października. 

KOMENTARZE

 • @
  Wszystko pięknie, ale nigdzie w internecie nie ma numeru konta!

  Może Pan by coś poradził? Może ma Pan większą możliwość kontaktu z twórcą filmu?
  Tysiące ludzi w internecie pyta o numer konta :(

  pozdrawiam
 • Jak na taki film brakuje pieniędzy,to widać jaki "element" rządzi w Polsce.
  .
 • @
  //Wojtek Smarzowski – reżyser
  Dariusz Pietrykowski – producent'//

  Dareczek to producent "Polskiego gówna"
  Wojteczek to reżyser "Domu złego"

  Za te żydowskie anty polskie "filmy". złamanego grosza nie dam.

  http://www.pitupitu.pl/files/Ur7UzVDIo87XQWZqOYzxHePsDLM/coverBig

  Temat Rzezi wołyńskiej powinien być troskliwie nakręcony przez Polaków i to za państwowe, narodowe pieniądze.
 • @Arjanek 13:39:42
  Panie Wrzodak. Jakie jest pańskie stanowisko w tej sprawie?
 • @Casey 19:43:38
  Myślę, że warto poprzeć akurat tą akcję. Film jest kręcony na podstawie
  opowiadań Stanisława Srokowskiego, które czytałem. Srokowski twierdzi,
  że adaptacja jest bardzo wierna oryginałowi. Pamiętam, że śp. płk
  Niewiński miał za złe Srokowskiemu, że w jednym z opowiadań jest odwet
  polski, ale wydaje mi się, że bez przesady - odwety się zdarzały.
  Srokowski zachował właściwe proporcje. Myślę, że w filmie powinno być
  podobnie. Do tej pory nie byłem specjalnym zwolennikiem filmów
  Smarzowskiego. Epatowały złą stroną natury ludzkiej nagromadzonej w
  filmach ponad wszelką miarę - w życiu tak po prostu nie jest. Np.
  Wesele, Dom zły. Ale przy Wołyniu akurat to nie będzie zarzut, bo tam
  tak naprawdę było - ponad ludzkie wyobrażenie. Zobaczymy, faktem jest, że facet zdecydował się zrobić TAKI film wbrew całemu towarzystwu
  proukraińskiemu. A to już dużo.
  Tak samo twierdzę jak min. Adam Śmiech, badacz ludobójstwa polaków na kresach.

  PS. Trzeba ewentualnie zaczekać chwile jak Smarzowski zarejestruje fundacje i poda nr. konta.
 • "Zatruta Krew Bratnia"
  Powstał bardzo ważny film „Zatruta Krew Bratnia” reż. Krzysztofa Wojciechowskiego ze zdjęciami i montażem Marioli Walendzik „Carcinki”. Jest to film o rzezi na Wołyniu i jej wpływie na stosunki polsko-ukraińskie. To wieloaspektowy, bogaty w materiały z czasów rodzącej się państwowości Ukrainy obraz, który niewątpliwie wymaga uwagi odbiorcy. W tle filmu słychać m.in. bardzo klimatyczny Psalm No 1 Krzesimira Dębskiego, którego dziadkowie zginęli z rąk UPA

  https://www.youtube.com/watch?v=BDNM_nK-s7A#t=37

  Więcej na ten temat pod linkiem
  http://carcinka.neon24.pl/post/104551,zatruta-krew-bratnia-zaproszenie-na-prapremiere

  Niestety filmem nie są zainteresowane ani telewizja publiczna, gdzie reżyser złożył go do TV KULTURA, ani WARSZAWSKA GAZETA, gdzie i tam nie chciano go tez obejrzeć. Oczywiście GAZETA POLSKA też nie zwróciła swojej uwagi

  Więcej na ten temat pod linkiem
  http://carcinka.neon24.pl/post/104820,prapremiera-filmu-zatruta-krew-bratnia

  Film wyświetlony był w kilku miejscach, a raczej w tzw. „podziemiu”, tutaj w kościele na Piaskach

  http://carcinka.neon24.pl/post/106633,w-70-rocznice-mordu-w-hucie-pieniackiejhttp://carcinka.neon24.pl/post/106633,w-70-rocznice-mordu-w-hucie-pieniackiej

  Zawłaszczenie Obchodów Rzezi Wołyńskiej przez „Naszych”

  http://carcinka.neon24.pl/post/109502,zawlaszczanie-obchodow-rzezi-wolynskiej-przez-naszych

  Tylko raz udało się wyświetlić film w podziemiach Katedry Praskiej. Po projekcji filmu „Zatruta Krew Bratnia” odbył się ponad 2 godzinny panel z udziałem m.in. Jerzego R. Nowaka, Zbigniewa Lipińskiego (Myśl Polska), Andrzeja Siedlecki (Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Krzysztofa Wojciechowskiego (reżyser filmu), żołnierza "Łupaszki" Lecha Rudzińskiego . Obecna była Ewa Siemaszko, ale nie mogła zostać na panelu. Można było kupić płyty z filmem.
  Wystarczyło parę telefonów, by proboszcz Katedry ks. Kowalski, któremu dziękujemy za to, że miał dobre intencje, "zrozumiał" swój błąd.
  Zachęcam do obejrzenia dyskusji, która odbyła się po filmie

  http://lassmolenski.pl/w_planie.htm

  jak również do odwiedzenia i poznania strony LASU SMOLEŃSKIEGO
  http://lassmolenski.pl/
 • @OT
  nie czytalem tego Panskiego artykulu, ale prosze, za tym posrednictwem, przepraszam, odniesc sie do do mojego pytania - http://att.neon24.pl/post/129787,teczka-bolka-a-wdowie-waciki#comment_1280930
 • @Wrzodak Z. 20:40:22
  cyt:Wrzodak Z.//Film jest kręcony na podstawie
  opowiadań Stanisława Srokowskiego, które czytałem. Srokowski twierdzi, że adaptacja jest bardzo wierna oryginałowi. Pamiętam, że śp. płk Niewiński miał za złe Srokowskiemu, że w jednym z opowiadań jest odwet polski, ale wydaje mi się, że bez przesady - odwety się zdarzały.//

  Stanisław Srokowski - "Nienawiść"
  Zbiór opowiadań, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu.

  Tu niżej, dosyć "surowe" tłumaczenie z hebrajskiego, ale oddające trafnie tą... nienawiść.

  Wiki - Srokowski w jęz hebrajskim
  //W 2009 roku - pierwsze hebrajskie tłumaczenie jego książki "hate"[Nienawiść] tłumaczone przez Shmuela Rothbarda. Książka ukazuje wspólne życie między różnymi narodami we wsiach wschodniej i okrucieństwa ukraińskich i polskich gangów wobec Żydów.//
 • Polskie(?) koltunstwo
  Zrozumiale,ze rezyser nie siega po pieniadze do Rosji w obecnej atmosferze.Od razu banderowcy I ich milosnicy polscy mieliby czym pluc.Warto jednak zauwazyc,ze ludnosc rosyjska tez ginela z rak zwyrodnialcow,a rosyjska(radziecka) partyzantka czasem wspolpracowala z AK.Prosze zapoznac ssie z historia Przeobraze.
 • @Wrzodak Z. 20:40:22
  .
  Czyzby zainteresowanie Wyborczej bylo az tak przewrotne?
 • @Czartoryski 02:11:59
  Nie ważne z jakiej szmaciny wychodzi dobra inicjatywa, może to być początek przebudzenia polaków pod kątem zrozumienia, że wpuszczania banderowców do Polski to przyszłe Kosowo nas czeka.
  Może zrozumieją tzw. prawicowcy oraz rusofile, że jeżeli gozi nam konflikt zbrojny to tylko w tych czasach z strony banderowskiej UPAdłej.

  z ukraińskich i niemieckich ,,klasyków" :
  „Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy, albo będzie Ukraina albo lechicka krew po kolana, Polaków w pień wyciąć”
  (R. Szuchewycz)

  " Nasza nacja musi być pozbawiona moralności, moralność to zacofanie"
  (D.Doncow)

  "W związku z sukcesami wojsk sowieckich konieczne jest przyspieszenie likwidacji Polaków, muszą zostać całkowicie zgładzeni, ich wioski spalone (…) ludność polską należy zniszczyć.”
  (Roman Szuchewycz, rozkaz z 1944 r.).

  "Zabijcie każdego Polaka między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia"
  (Stefan Bandera)

  …Szpital w Chełmie jest pełen straszliwie pokaleczonych dzieci, kobiet i mężczyzn. Oto chłopiec dwunastoletni ma przecięte policzki od ucha do ucha jako zemsta – „masz Polskę od morza do morza". Inne dziecko dwuletnie wbite na pal walczy ze śmiercią, miało ono przedstawiać polskiego orła zatkniętego na maszcie. Kilka kobiet leży pokłutych widłami, nad jedną znęcano się specjalnie, ucinając jej piersi….

  ,,Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy"...
  (Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler)
  (rozkaz w czasie pacyfikacji Powstania Warszawskiego, kiedy wojna dla Niemiec, była juz w oczywisty sposób przegrana)
 • Powoli
  Smarzowski ma ewidentnie żydowską facjatę, i to nawet nie chazarską,ale semicką.
  Nie myślę teraz przypominać sobie całego jego dorobku , czy wypowiedzi, ale propolski nie był.

  Choćby skądinąd niezłe "Wesele". Film niby taki, że uniwersalny,ale jednak jest w nim "polskie gówno" i to nawet dosłownie.

  Ci ludzie są tacy jak trzeba robić patriotyczne filmy to on ci zrobi.
  Na pewno nie będzie to jednak polski film z ducha

  po drugie prawie na pewno będzie zawierał antypolskie elementy, choćby niejasne zaawolowane.

  A nawet jak nie ma czegoś w scenariuszu reżyser zawsze może wprowadzić zmiany, choćby już na planie. U nas nadal reżyser ma tę wolność.
 • polski film
  za państwowe pieniądze

  kręcony przez polskiego reżysera o ewidentnie polskich korzeniach.

  W dokumencie się trochę takich ostało, często pochodzenia szlacheckiego,.

  Ten film powinien na przykład nakręcić Krzysztof Magowski
 • @nocny gryzoń 15:53:50
  ... nie znasz Ukraińców,uchwalili dekrety gloryfikujące UPA w ich Radzie Wierchownej- to 1% ?!

  Tam się nic nie zmieniło,zabraniają Polakom uczcić zabitych przez upowców(ks.Isakowicz-Zalewski)
  - to jest faszystowsko-nacjonalistyczny reżym z tysiącami zabitych i milionami zbiegłych ze w.Ukrainy,

  bo upowcy się nie patyczkują, jak b.prezydent Janukowycz z tą bandą na Majdanie (wspieraną przez Kaczyńskiego,Kukiza,Kurskiego itd.).
 • @nocny gryzoń 15:53:50
  Obserwuję cię nocny gryzoniu i podejrzewam, że masz zaburzenia osobowości, ponieważ nawet nie odróżniasz sowietów od Rosjan, a ludobójstwo na polskich dzieciach, kobietach, starcach, traktujesz jak epizot/ W takich sprawach trzeba być wyjątkowo wyważonym a nie ślinić się
  Radzę zdobyć szeroką wiedzę i poznać prawdę a nie tylko słuchać propagandy TV i radiowej. Pewnie dla ciebie to w Katyniu w latach 36 - 42 wymordowało 42 tys. inteligencji rosyjskiej przez rosjan, 12 tys. inteligencji Polskiej przez rosjan??? Pewnie dla ciebie NKWD było także rosyjskie jak UB polskie!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031