Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
182 posty 3117 komentarzy

Wrzodak Z

Piachem w tryby szpiegom

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NATO i UE zaczęły posuwać się na wschód, jako domniemani oswobodziciele po jarzmie sowieckim. Natomiast Serbia, tradycyjny sojusznik Rosji, była bombardowana przez Amerykanów i pomocy Niemiec w ramach NATO, przez 78 dni.

Przypominam kolejny artykuł prof. Pogonowskiego z przed 8 lat, który jest nadal aktualny. 
Polska jest w rękach od 25 lat cia, mossad, bnd, kolejne okupacyjne rządy w Polsce realizują interesy swoich mocodawców. Przy pomocy szabesgojów czyli prymitywnych szpiegów dokonano przez tzw. ,,zachód" rozbiorów ekonomicznych Polski. Polacy na własne życzenie stali się niewolnikami szpiegów zachodnich i cieszą się, szczególnie ci co sprzyjają obecnym, perfidnym politykom, że stanąć mogą się nawozem do ziemi, za sprzyjanie i popieranie okupantów Polski. 
Usrael posuwa się w swojej pazernosci na wscód, podpala ten rejon Europy, Polacy, Słowacy, Litwini, Rumuni mają być mięsem armatnim w wojnie między wschodem a zachodem. Ukraińcy już są takim narodem w kolejce czekają inne narody. 
Przy świetle kamer, zdrajcy Polski w Redzikowie kopali grób dla narodu polskiego w imię intersów banksterii światowej w imię interesów Sorosa. W tej antypolskiej postawie świadomie lub nie świadomie grają wszyscy razem od większości Episkopatu Polski, środowiska Rydzyka i Michnika, wszyscy razem pchają nas w kierunku konfliktu z Rosją, kłamiąc obrzydliwie, że grozi nam jakaś wojna z strony Rosji. To nie Rosja stawia bazy wojskowe w Polsce i nie Rosja buduje wyrzutnie broni jądrowej na terytorium Polski, to nie Rosja dokonała rozbiorów Polski, pomimo tego ci nadzwyczaj fałszywi podpowiadacze manipulują ludzmi w intersie okupantów.
Polacy przygotowywujmy się do powstania narodowego.
Zygmunt Wrzodak
Poseł na Sejm IV i V kadencji
czł. sejmowej komisji obrony narodowej
 
 
 
 
Ameryko, obudź się!

Iwo Cyprian Pogonowski

www.pogonowski.com

Skreślenie traktatu rozbrojeniowego Start II, przez rząd Bush’a i oficjalne wypowiedzi takie jak Donalda Rumsfelda, ministra obrony, że „Stany Zjednoczone są zagrożone atakiem podobnym do ataku japońskiego na Pearl Harbor, tym rozem z przestrzeni kosmicznej” spowodowały „cichy” wyścig zbrojeń nuklearnych, który to wyścig obejmuje również przestrzeń kosmiczną. Jednym ze skutków prób stworzenia globalnego imperium USA, jest pierwsze w historji, bardzo daleko idące, porozumienie Chin z Rosją.

Przed rokiem 1991 nikt sobie nie wyobrażał, że odwieczni geopolityczni rywale, Chiny i Rosja, stworzą bardzo bliskie przymierze polityczne, dyplomatyczne i co najważniejsze wojskowe. Przez trzydzieści lat, przed rozpadem Związku Sowieckiego, miały miejsce ostre i nawet krwawe zatargi między Chinami i Sowietami, włącznie z walkami przygranicznymi. Obecnie jest inaczej.

Chiny i Rosja pomagają sobie wzajemnie przeciwko amerykańskiej super-potędze, której seria strategicznych błędów doprowadziła do przymierza chińsko-rosyjskiego. Począwszy od 1991 roku, kiedy standartowa bryłka ropy naftowej kosztowała 9 dolarów i kiedy USA i Europa zachodnia, dawały puste obietnice pomocy finansowej Rosji, wtedy spekulanci-oligarchowie, głównie Żydzi, ciągnęli zyski ze stosunków handlowych i politycznych z zachodem.

NATO i UE zaczęły posuwać się na wschód, jako domniemani oswobodziciele po jarzmie sowieckim. Natomiast Serbia, tradycyjny sojusznik Rosji, była bombardowana przez Amerykanów w ramach NATO, przez 78 dni. Zmiany reżymów były finansowane przez USA i zachodnie „nie-rządowe organizacje,” takie jak fundacje Soros’a (w Polsce fundacja Batorego jest finanowana i zarządzana przez ludzi George’a Soros’a), w Gruzji, na Ukrainie i w Kyrgyzystanie, byłych republikach sowieckich. Rosjanie rozumieli to wszystko, jako strategiczne otaczanie Rosji przez USA jako następnego kandydata do „zmiany reżymu,” na demokrację fasadową manipulowaną zakulisowo przez finansierę międzyn arodową, głównie Żydow.

Następnie dla dobra amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowo-sjonistycznego, odbyły się inwazje Afganistanu i Iraku, oraz utworzono bazy wojsk amerykańkich w Uzbekistanie i w Kyrgyzystanie (około 400 km. od Lop Nor, terenu prób nuklearnych Chin).

Chiny, zagrożone permanentną startą Taiwanu, w dodatku desperacko potrzebowały dostaw paliwa z Rosji, jak też nowoczesnej broni i technologii wojskowej, zwłaszcza w obliczu embarga, ze strony USA i jego sprzymierzeńców, po kompromitujących Chiny, wydarzeniach na placu Tienenmen. Pekin porzebował przymierza z dobrze uzbrojoną Rosją, przeciwko zgrożeniu ze stony USA, które wysłały w region Taiwanu dwie grupy bojowe z lotniskowcami w latach 1995-1996 oraz siedem takich grup marynarki wojennej USA w sierpniu 2004.

Chiny były też zaniepokojone z takich powodów, jak amerykańskie bombardowanie ambasady chińskiej w Belgradzie, w 1999 roku, szpiegowski zatarg w 2001 roku i jednostronne skreślenie przez USA, rozbrojeniowego traktatu ABM w 2002 roku, jak też zwiększenie współpracy wojskowej USA z Japonią, oraz włączenie Taiwanu do programu obrony przeciw-rakietowej USA.

Tak więc znaczenie dawnych zatargów Chin z Rosją poszło w niepamięć i obydwie te potęgi nuklearne, potrzebują się wzajemnie i zabezpieczają jedna drugą, przez jednoczenie swoich sił obronnych. Rosja zapewnia Chinom dostawy paliwa, którego brak odczuwa USA i jego sprzymierzeńcy.

Bliskie przymierze Chin z Rosją jest jednym z kluczowych wydarzeń w obecnych czasach. To zbrojne przymierze jest bez porównania silniejsze, niż był Pakt Warszawski. Wielki geopolityczny tryumwirat powstaje, w momencie kiedy doda się do Rosji i Chin, kolosalne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Iranu, zagrożonego przez oś USA-Izrael.

Trzeba pamiętać, że Iran jest najbardziej uprzemysłowionym i zaludnionym państwem Bliskiego Wschodu, a jednocześnie ma nieprzystępny teren górzysty i jest strategicznie położony nad Zatoką Perską, z której codziennie idzie na świat 25% globalnego zapotrzebowania w paliwo, w tym 23% zapotrzebowania USA, 90% zapotrzebowania Japonii i 60% zapotrzebowania Unii Europejskiej. Iran również ma dostęp do Morza Kaspijskiego jednego z najbogatszych w paliwo regionów na świecie.

Mimo tego, że USA wydaje więcej pieniędzy na zbrojenia, niż wszystkie inne państwa na świecie razem wzięte, Rosja i Chiny mają bardzo groźny nowoczesny arsenał, nie tylko łodzi podwodnych, ale również min podwodnych i pocisków sterowanych, na które nie mają obrony lotniskowce, już nie mówiąc o problemie obrony statków mających dowozić wyposażenie i paliwo do zamorskich sił USA. Nie wiele na ten problem mogą zaradzić składy w bazach zamorskich, na wypadek konfliktu USA, przeciwko przeciwnikom na terenie Eurazji.

Pamiętam jak ktoś wyraził nadzieję, że w przyszłości, historycy nie będą głowić się nad wytłumaczeniem, w jaki sposób doszło do wojny USA, przeciwko Rosji i Chinom po upadku Związku Sowieckiego. Piekło jakie może rozpętać wojna USA przeciwko krajom euroazjatyckim, opisuje przeszkolony w USA, były szef wywiadu wojsk Filipin, generał brygady Victor N. Corpus, w artykule pod tytułem „Wrażliwe Punkty Ameryki” („America’s Acupujncture Points”) w dwu częściach: „Bolesne Ciosy w USA,” („Striking the USA where it hurts,”) i „Maczuga mordercy,” („The assassin’s mace,”) opublikowanych w piśmie „Asia Times,” ostatni w numerze z 20go października, 2006.

Corpus uważa, że używanie najnowocześniejszej broni przeciwko ludności cywilnej nigdy, nie da zwycięstwa, jak to widać w Iraku i w Libanie. Chińczycy od dawna pracują nad sposobami „pokonania silniejszego przez słabszego przeciwnika.” Podczas gdy
dochodzi do tego, na przykład taki problem nowoczesnej techniki wojennej, która osiąga tak wysoką sprawność że „jeżeli nieprzyjaciel widzi przeciwnika, to oznacza natychmiastową śmierć tegoż przeciwnika.”

Z tego powodu Chińczycy i Rosjanie pracują od wielu lat nad sposobem „oślepiania” satelitów w orbitach, systemami natychmiastowego działania, takimi jak pulsowniem elektromagnetycznym i innymi środkami włacznie z „nano-satelitami.” Każdy z dziesięciu wyliczonych przez tego autora systemów może według niego zadać śmiertelnmy cios Ameryce przez obóz chińsko rosyjski.

USA jest według niego w sytuacji podbramkowej, z której musi szybko wyjść, żeby uniknąć swojej ruiny i odzyskać pozycję przywódcy na świecie i uczynić z dwudziestego pierwszego wieku, wiek amerykański, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Victor Corpus kończy swoją analizę sytuacji światowej słowami: „Ameryko obudź się.” 

KOMENTARZE

 • Potrzebują "Wojennej strefy Szengen".
  Generał Ben Hodges USA/dowódca wojsk USA w Europie, „Nam potrzeba tego co ja nazwałbym „wojenną strefą Schengen”.
  Powodem tego jest niezadowolenie z faktu, że za długo muszą czekać na szarogęszenie się i robienie ruiny w Europie……..
  ”« jest mi potrzebny tydzień, żeby uzyskać pozwolenie na przerzut sił z Niemiec w Polskę. I dwa tygodnie – żeby uzyskać pozwolenie na przerzut sił przez terytorium Czech »..

  Ale już wkrótce z Polski mają pole do ataku natychmiast ,…. na życzenie raz można!!
  http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F%2Ffrolnews.ru%2Fnovosti-mira%2Fgeneral-ssha-myi-hotim-imet-evropu-po-polnoy-programme.html&post=343323819_813
 • ----PANIE WRZODAK -a Pan obudził się już ??.
  KATOLIK to nieświadomy WRÓG Ojczyzny.

  https://ptto.wordpress.com/2014/03/23/sekrety-watykanu-jak-papiez-polak-jan-pawel-ii-zaprzagl-polskich-ksiezy-do-wspolpracy-z-cia-przeciw-prl/
 • Ze strachu nastąpiło "ocieplenie" stosunków z Kuba po 50 latach, oraz
  rozwalanie kolejnego kraju ,Brazylii i instalowanie tam
  swojego szpiega.
  Informator i agent USA Michel Temer p.o. funkcję prezydenta Brazylii po obaleniu Dimy Rouself.
  Protesty w kraju.
  .http://vk.com/video-40316705_456239967?hd=-1&t=33s


  Do tego okrążanie Chin bazami....cóż innego może światowy chuligan, z kibucu za Oceanem....Babilon!!
  Żyjący z rozbojów i wywozu dzieł sztuki z Iraku,Syrii...., kiedyś z niewolnictwa i drenaży umysłów całego świata. NIC własnymi rękami. Sztuczny twór .. Babilon i tak skończy!!
 • Przyszłośc NATO-blitzkrieg przeciwko Rosji.
  http://katehon.com/news/argentina-restores-military-relations-us
 • Serbia zwraca się w kierunku Europy i NATO.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Serbia-zwraca-sie-w-kierunku-Europy-i-NATO-Co-na-to-Rosja,wid,18191291,wiadomosc.html?ticaid=11704a
 • @Autor
  Witam Szanownego Pana :)

  "Victor Corpus kończy swoją analizę sytuacji światowej słowami: „Ameryko obudź się.” -

  --- Bardzo w to wątpię, że Ameryka (tj. USA) się obudzi. Agresja i zagłada są immanentną częścią USA od czasów jej powstawania (zagłada Indian). Pan wie, co dzieje się teraz na Bliskim Wschodzie. Nie tylko bandy, wyszkolone przez USA, niszczą ludzi i mienie w Syrii. Podaję za DWN (będzie o tym w mojej najbliższej notce): "W 2001 roku USA i UE nałożyły ostre sankcje na Syrię. (...) Podobne sankcje wobec Iraku w latach 90-tych doprowadziły do śmierci ponad pół miliona irackich dzieci".

  Powtórzę: "... wątpię, że Ameryka (tj. USA) się obudzi". Ale może my zdążymy się obudzić.

  Pozdrawiam Pana serdecznie :)
 • @zygmuntbialas 10:20:42
  "Powtórzę: "... wątpię, że Ameryka (tj. USA) się obudzi". Ale może my zdążymy się obudzić."

  Nie wydaje się Panu dziwne, że wszystkie byłe demoludy będące w rosyjskiej strefie wpływów pouciekały do UE i NATO?
  Czyżby Rosji nikt nie ufał?
  Teraz nawet bratnia Serbia...

  http://pl.sputniknews.com/opinie/20151103/1347849/serbia-NATO-rosja-UE.html
 • Iran żada od USA odszkodowania za 63 lata ucisku.
  Irańscy deputowani żądają, aby by rząd rozpatrzył ostatnie 63 lata wrogiej polityki i działań USA działa przeciwko Iranowi.

  Straty kraju w wyniku "wrogich, opartych na kłamstwach działań ze strony Ameryki, sprzecznych z prawem międzynarodowym." Po ocenieniu strat , posłowie do Parlamentu wymagają od rządu przedstawienia roszczenia o odszkodowanie od USA.

  Ale to, co jest najbardziej interesujące, irańscy deputowani żądają odszkodowania za śmierć 223 tysięcy swoich obywateli i 600 tysięcy poszkodowanych Irańczyków, weteranów ośmioletniej wojny USA z Irakiem (1980-1988).

  W tej wojnie, Amerykanie byli inicjatorami i wspierali Saddama Husajna. Który, jak później twierdzili był tyranem terrorystą diabłem wcielonym na Ziemi.

  Lista postulatów zawiera także żądania odszkodowań, dla rodzin 17 tysięcy Irańczyków zabitych podczas ataków terrorystycznych , które, zgodnie z przekonaniem Deputowanych, były przeprowadzane przy udziale Stanów Zjednoczonych. Irańczycy chcą także odszkodowanie za amerykańskie szpiegostwo prowadzone dla skonfiskowania lub zajęcia własności Islamskiej Republiki Iranu, jej instytucji publicznych oraz władz publicznych.
  Żądają rozpatrzenia ich wniosków, w świetle prawa międzynarodowego.
  http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F%2Fpolitpuzzle.ru%2F33174-iran-trebuet-ot-ssha-kompensatsij-za-63-goda-ugnetenij%2F&post=362250906_1057
 • @Talbot 11:31:57
  Czy Ty naprawdę niczego nie rozumiesz czy tylko udajesz?
 • Autor
  Osoby troche czytajace i myslace zdaja sobie sprawe z sytuacji i manipulacji globalnej ale nikt nie da gwarancji ze w tym setleciu nie powtorzy sie duet Gorbaczow-Jelcyn a wtedy Rosja rozsypie sie na wiele ksiestw jak za Zlotej Ordy.
 • Serbia nie chce do bandyckiego NATO, woli trzymać się Rosji
  Podczas niedawnej wizyty w Moskwie prezydent Tomislav Nikolić w sposób jednoznaczny wypowiedział się przeciwko przystąpieniu Serbii do Paktu Północnoatlantyckiego. Jednocześnie chwalił sobie dobre relacje z Rosją, mówiąc, iż Serbia może zawsze liczyć na Rosję w ochronie swej integralności terytorialnej i niepodległości, zwłaszcza w kontekście Kosowa.

  Jesteśmy w pełni zgodni co do tego, że Serbia powinna pozostać państwem neutralnym – oświadczył Nikolić po spotkaniu z Władimirem Putinem. Serbski prezydent podkreślał też, że Serbia (tak samo jak dawniej Jugosławia) nigdy nie wchodziła w skład żadnego sojuszu wojskowego. Przed wizytą w Moskwie Nikolić w wywiadzie dla rosyjskiej agencji TASS twierdził, że o ewentualnym członkostwie w NATO muszą zadecydować obywatele w drodze referendum, dodając jednocześnie, że taki wniosek z pewnością nie uzyska poparcia ze strony większości Serbów. I trudno się temu dziwić, skoro to właśnie samoloty NATO bombardowały Serbię. Później również Rosja była jednym z niewielu państw, które stanęły po stronie byłego mocarstwa. Europa zgodnie przyjęła do wiadomości proklamowanie wolnego Kosowa. Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały nowy kraj na mapie Bałkanów.

  Poglądy prezydenta podzielają również aktywiści społeczni, którzy utworzyli stowarzyszenie „Związek Narodowy”, opowiadające się przeciwko przystąpieniu Serbii do NATO i Unii Europejskiej. Inicjatorami powstania tej organizacji są: partia parlamentarna Trzecia Serbia oraz ruch Sieć Narodowa, który zamierza wziąć udział w najbliższych wyborach.

  – Wojskowo-polityczna neutralność powinna być uznana za niepodważalną podstawę polityki Serbii, ponieważ jest to jedyny sposób na powstrzymanie procesu integracji euroatlantyckiej – twierdzi jeden z liderów ruchu, były kandydat na prezydenta Vladan Glišić. Z kolei inny przedstawiciel nowopowstałej organizacji Miroslav Parović zapowiedział zamiar zwrócenia się do Rosji i Chin, aby za ich pośrednictwem Rada Bezpieczeństwa ONZ potwierdziła neutralny status Serbii. Jego zdaniem, w danym momencie jest to jedyny sposób na zagwarantowanie pokoju i stabilności nie tylko w Serbii, lecz także na całym terenie byłej Jugosławii.

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjolMC2rN7MAhWlbZoKHdu2AhsQFggtMAM&url=https%3A%2F%2Fpekokantylichwiarz.wordpress.com%2F2016%2F03%2F19%2Fserbia-nie-chce-do-bandyckiego-nato-woli-trzymac-sie-rosji%2F&usg=AFQjCNELzsPfu4iTsAlQnaoW_rCml6_iLw&bvm=bv.122129774,d.bGg
 • Serbowie nie chcą do Unii Europejskiej!
  ak wynika z sondaży, Serbowie, w przeciwieństwie do deklaracji władz w Belgradzie, nie chcą integracji ani z NATO, ani z Unią Europejską.

  Jak informuje serwis korwin-mikke.pl, aż 71,6 procent Serbów uważa, że ich kraj nie powinien stowarzyszać się z UE i NATO, a 55% chce, by Serbia przybliżyła się do Rosji.

  Prounijne postawy w Serbii to absolutna rzadkość. Za członkostwem w Unii Europejskiej opowiada się zaledwie 11,2 procent mieszkańców. Należy pamiętać całkiem niedawne bombardowania Serbii przez bombowce NATO, co wspierała Bruksela. W tej sytuacji dziwić może tylko pstawa władz w Belgradzie.

  Źródło: korwin-mikke.pl


  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=19&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjZkNq1rd7MAhXHfiwKHeyHC-M4ChAWCEgwCA&url=http%3A%2F%2Fportalniezalezny.pl%2Finformacje%2Fserbowie-nie-chc%25C4%2585-unii-europejskiej&usg=AFQjCNGoOmcRqnQn6a1Mw1e9KtRJkQoosQ
 • Atak na Jugoslawię.
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0ahUKEwjxvJ7Zst7MAhWKDiwKHf5cC_wQFgg3MAU&url=http%3A%2F%2Fprawy.pl%2F5390-jak-podzegano-do-agresji-na-jugoslawie%2F&usg=AFQjCNEgE4UOmox3xGcaij7abQVh5a0IPA&bvm=bv.122129774,d.bGg
 • Bombardowanie Serbii – 10 lat później
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjxvJ7Zst7MAhWKDiwKHf5cC_wQFghKMAg&url=http%3A%2F%2Fwww.przegladprawoslawny.pl%2Farticles.php%3Fid_n%3D2012%26id%3D9&usg=AFQjCNGekI_TC3GfIZdRV70rxB7gVBg56w
 • @trojanka 12:13:07
  Unia jest OK, tylko trzeba pozbyć się lewactwa.
  A kto finansuje antyunijne partie i ruchy takie jak Zieloni?
  Rosyjskie służby.
 • Demokracja i wolność zawitała.
  https://youtu.be/g9NcizEE6IM
 • @Talbot 12:42:10
  Jakieś źródła informacji na ten temat??mosiad czy babcia Anielka zza stodoły czy mania prześladowcza jak u kolego z biurka obok???
  http://www.odkurzaczehusky.pl/wp-content/uploads/2012/08/husky-1-1.jpg
 • @trojanka 13:03:56
  "Jakieś źródła informacji na ten temat??mosiad czy babcia Anielka zza stodoły "

  To że w Ameryce i Rosji rządzi MOSSAD, to każdy wie.
  To że USA i Rosja są bandyckimi krajami, też każdy wie, jednak inne kraje wolą trzymać z USA, a nie z Rosją - to chyba widać?
 • Z moich obserwacji.
  Co do Ameryki i jej powolnego upadku. W USA następuje powolne przetasowanie sił etnicznych pod względem rasowym. Co za tym idzie następuje degradacja cywilizacji białego człowieka wypychanej przez
  "multikulti" ze wskazaniem na Latino oraz Afroamerykanow. Powoduje
  to degradacje wartości i obyczaju które to uczyniły w przeszłości USA wielkim. Coraz częściej zaobserwować można skupianie się białego człowieka we własnych "gettach".
  Z drugiej strony zwiększanie sił korporacyjnych powoduje zanik
  oddolnych inicjatyw biznesowych powolnie wykruszający klasę średnią
  co także przyczynia się do przyspieszenia degradacji kulturowej państwa.
  Czynniki te sprawiają iż bogaci Amerykanie, kiedyś tak dumnie związani z Ameryką, przestają traktować ją jako swoje państwo rozszerzając swoje horyzonty globalnie, nie zawsze uczciwie lub dla swojego dobra krzywdząc inne kraje stając się "bez-narodowcami". Traktują instytucje każdego innego państwa jako mało ważną z ich perspektyw, biznesu i doświadczenia. Dramatycznie odbija się to na stanie ekonomicznym USA oraz ekonomii i bezpieczeństwie w skali globalnej. Nie wchodząc w temat kogo to wina tak ogólnie te amerykańskie przemiany w skrócie wyglądają.
 • @trojanka 13:03:56
  Czemu Rosją rządzą żydy?

  https://www.youtube.com/watch?v=arASco9X3aI
 • @Talbot 13:29:38
  Chcą trzymać pęknę ze śmiechu.
  - albo dostają forsę
  -albo im spadnie samolocik z rządem albo
  - będą mieli "kolorową rewolucję"
  W którym to z krajów nawiedzonych przez ameryjkańską "demokrację , mamy kwitnący kraj??
  Aha !!!!Irak może Afganistan?? a może pozostałe.
  Bagdad...
  https://youtu.be/nM_e1aM_GBY

  https://youtu.be/OCoHBAKgu_E

  szczególnie zdechłe kurcazki z USA po wejściu TTIP nawalone hormonami i antybiotykami będa nas trzymać!!na uwięzi!!
 • @trojanka 15:08:47
  https://www.google.pl/search?q=zamach+w+bagdadzie&biw=1188&bih=512&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiQ-e2Y1N7MAhVJrRQKHQaaCCMQsAQIPA
 • @Robik 11:48:25
  po pierwsze talbota uciska jarmułka i nie może myśleć,
  po drugie talbot nigdy nie myje pejsów a te pokryte brudem i tłuszczem, wywołują świąd co nie pozwala mu myśleć, po trzecie talbot nigdy nie pisze zanim nie zażyje 8 butelek maccabee a jak już zażyje to nie może myśleć
  8))))
 • „Czego siły ciemność posiąść nie mogą, usiłują zniszczyć”
  Rozkwit Rosji jest końcem świata żydowskich finansowych elit. „Czego siły ciemność posiąść nie mogą, usiłują zniszczyć”

  http://racjapolskiejlewicy.pl/rozkwit-rosji-jest-koncem-swiata-zydowskich-finansowych-elit-czego-sily-ciemnosc-posiasc-nie-moga-usiluja-zniszczyc/8331
 • @Talbot 12:42:10
  george soros jest oficerem ruskich służb? ot ciekawostka.
 • @Talbot 13:29:38
  inne kraje np. w ameryce południowej wolą trzymać się z rosją. dlaczego? bo znają gringos jak zły szeląg.
 • @czerwony baron 15:28:08
  haaaaaaaaaa... i jeszcze ta trauma chrztu 8 dnia i brak ...no.....to musi być uraz na całe życie!
 • @czerwony baron 15:31:25
  "inne kraje np. w ameryce południowej wolą trzymać się z rosją. dlaczego? "

  Bo mają udziały od ruskiej mafii z handlu narkotykami.

  Wiedziałem, że zostanę żydem - typowa reakcja ruskiej agentury.
 • @trojanka 15:40:55
  Rosja na drodze do Antychrysta
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-na-drodze-do-antychrysta-2016-05

  A tu bratni naród ukraiński i też Antychryst
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/elektroniczne-dowody-tozsamosci-dokumenty-antychrysta-2016-05

  W Ameryce też to mają...bo każdy ma swoich żydów.
 • @Talbot 15:41:33
  Wypieranie się koczowniczego pochodzenia, jakże typowe dla hasbary!!
 • @trojanka 16:02:13
  No proszę jaka głębia!!UNIA JEST OK!!!!
  Unia jest OK, tylko trzeba pozbyć się lewactwa.

  nadużycie link skomentuj
  Talbot 16.05.2016 12:42:10

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/chipowanie-noworodkow-2016-04


  UNIA JEST OK!!!!
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/chipowanie-noworodkow-2016-04

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/polska-zdradzila-tradycje-europejska-2016-05

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjAoOTL497MAhViGZoKHaylCo0QFggjMAE&url=http%3A%2F%2Feuropejczycy.info%2F49615%2Fartykuly%2Fzoofilia-czyli-legalny-burdel-u-skandynawow-i-niemcow%2F&usg=AFQjCNEbN4Sflka534sniyEF0lVIkYRfHw&bvm=bv.122129774,d.bGs


  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj06L2C5N7MAhXFHpoKHSirCbY4ChAWCDMwBA&url=http%3A%2F%2Fwww.pch24.pl%2Fdunskie-wladze-rozpoczynaja-walke-z-zoofilia%2C35401%2Ci.html&usg=AFQjCNEx3vWal38S33fQKziZPL6JGkC_Kg
 • --------ciekawostka wrocławska
  https://www.youtube.com/watch?v=g2gCY_m-X4E
 • Opowiastki z cyklu teraz jest OK!!
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj9v6P_6d7MAhXGjCwKHZSVAwwQFghXMAg&url=http%3A%2F%2Fwww.eurogospodarka.eu%2Fjezeli-liczba-samobojstw-rosnie-ze-spoleczenstwem-dzieje-sie-cos-niedobrego&usg=AFQjCNGRRsxij7KKfk5sdr-UeJN2q0-ZrA

  najlepiej zaprzeczać faktom , zamiast próbować je zmienić!!!
 • Polska...
  https://youtu.be/hdALJX-5jmc
 • @trojanka 16:45:46
  Alkohol i fala samobójstw wykończą połowę populacji Rosji

  http://www.nto.pl/polska-i-swiat/art/6355830,alkohol-i-fala-samobojstw-wykoncza-polowe-populacji-rosji,id,t.html
 • Musimy się przygotować na to że za rok lub dwa może nie być NATO i Unii Europejskiej 16 maja 2016 04:20 komentarzy: 7 Autor: k
  Musimy się przygotować na to że za rok lub dwa może nie być NATO i Unii Europejskiej

  16 maja 2016 04:20 komentarzy: 7 Autor: krakauer


  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=40974

  Musimy się przygotować na to, że za rok lub dwa może nie być NATO i Unii Europejskiej, albo te instytucje będą znaczyć coś zupełnie innego, niż to, do czego zostały pierwotnie zaprojektowane i zbudowane.

  Rzeczywistość jest wyjątkowo turbulentna, a sprawy stale ulegają przyśpieszeniu, nawet jak tego nie widać. Ciśnienie niezadowolenia społecznego na Zachodzie Europy jest napędzane z jednej strony narastającymi problemami ekonomicznymi, a z drugiej sprzeciwem przeciwko nakazowi poprawności politycznej wymuszającej tolerancję multikulturalizmu. Sprzeciw przeciwko neoliberalizmowi odpowiedzialnemu za niesprawiedliwy podział dóbr oraz multikulturalizmowi, jako ideologii prowadzącej do zastąpienia społecznego jest powszechny. Fala nielegalnych imigrantów, wpuszczonych do Europy ze złamaniem prawa unijnego przez niemiecki rząd i rządy krajów zastraszonych przez Niemcy, stało się przelaniem naczynia tolerancji i niezauważania problemu. Zamachy w Europie organizowane przez inno-kulturową mniejszość, poparcie dla tych zamachów ze strony części ich rodaków oraz to, co działo się w Calais i innych miejscach, gdzie zorganizowane grupy nielegalnych imigrantów wymuszały bezprawie – to klęska multikulturalizmu. Ludzie będą głosować na takie opcje polityczne, które będą przeciwne tolerancji i dotychczasowej polityce. Jest tylko kwestią czasu, kiedy na Zachodzie pojawią się oficjalnie działające ruchy polityczne, domagające się usunięcia innych kulturowo przybyszy lub co najmniej ich trwałego izolowania. Podobnie będzie z odrzuceniem neoliberalnej bredni, jednak w tym zakresie będzie to o wiele słabsze, ponieważ elita obroni się i swój stan posiadania przekierowując złość mas z ukierunkowania klasowo-ekonomicznego na rasowo-kulturowe i religijne.

  W tym wszystkim ulegnie zmianie rola Unii Europejskiej i NATO. Wiele zależy od wyniku wyborów w USA oraz referendum w Wielkiej Brytanii, te dwie składowe – mogą rozłożyć Zachód od środka i to na trwałe, tj., do kolejnego resetu. Zmiana polityki zagranicznej w USA po wyborach oraz wyjście Wielkiej Brytanii w ogóle przewartościuje podstawy funkcjonowania świata Zachodniego. W Europie po raz pierwszy od ostatniej wojny pojawi się przestrzeń umożliwiająca przeprowadzenie resetu. Nie jest wykluczone, że pojawią się siły polityczne w niektórych krajach, które mogłyby chcieć odzyskać, to co uważają za swoje. Fundamentalną rolę w tych procesach odgrywają i będą odgrywać Niemcy.

  Grozi nam skurczenie NATO do bardzo wąskiego kręgu państw, a Unia Europejska może istnieć głównie w wymiarze nadążnym, państw satelickich, państw zaplecza – za głównym rdzeniem integracji. Ponieważ jesteśmy położeni w naturalnej strefie zgniotu pomiędzy mocarstwami to mamy najgorzej. Niemcy pozbawione korzyści z Unii Europejskiej, przejdą do powrotu do koncepcji Mitteleuropy. Najważniejszą rzecz, jaką jest stałe infrastrukturalne połączenie z Rosją już mają zagwarantowane. Swoją potęgą wymuszą – albo posłuszeństwo i dostosowanie się, albo izolację i być może przeprowadzą reset lub zgodzą się na jego przeprowadzenie przez podmiot zewnętrzny.

  Wobec Niemiec nie znaczymy niczego. Jak będą chcieli mogą nas ekonomicznie rzucić na twarz i rozdeptać. Dług, wymiana handlowa, podpięcie całej logistyki naszej gospodarki – wszystko jest podporządkowane pod potęgę gospodarki niemieckiej. Sami możemy sobie strugać krasnale, ale to i tak pod warunkiem, że wcześniej kupimy na to licencje.

  Nie ma mowy o uznawaniu tego państwa za sojusznika w realiach konfliktu z Federacją Rosyjską, jeżeli oni będą odbierać i płacić za rosyjski gaz. To się po prostu nie składa, nawet najbardziej naiwni w takie coś nie uwierzą.

  W naszym interesie jest zrobienie wszystkiego dla utrzymania status quo, ale zarazem musimy przygotować się na nadchodzący reset zewnętrzny. Niestety głupia polityka naszych władz może go przyspieszyć, a nawet najlepsza nie będzie w stanie go nawet opóźnić, ponieważ nic nie znaczymy w grze mocarstw, nie jesteśmy podmiotem w grze – nawet na regionalnej szachownicy. Widać to było po tym, jak potraktowano pana Andrzeja Dudę – Prezydenta RP, jak ten upomniał się – nieformalnie i nieoficjalnie o zmianę formatu rozmów i dopuszczenie Polski do stołu.

  Konflikt, w którym ucierpimy jest nieuchronny, ponieważ będzie elementem straszenia zachodnich społeczeństw. Chyba, że zdarzyłby się cud i zmienilibyśmy politykę na tyle w sposób wiarygodny, żeby nie tylko zyskać na czasie, ale przede wszystkim, co najmniej próbować łączyć a nie dzielić. Jednak po awanturze na Ukrainie, gdzie niektórzy nasi politycy sobie podskakiwali pod banderowskimi flagami – to jest prawie niemożliwe.

  Nie mamy też szans na trzecią drogę, żadne uprzywilejowane stosunki z USA nie istnieją, nie staniemy się potęgą eksportując żywność do Chin, na to może już być za późno.

  Trzeba przygotować państwo i społeczeństwo na przetrwanie w warunkach analogicznych do września 1939 roku, przy czym będzie o wiele groźniej, ponieważ przy obecnych technologiach inwigilacji i nadzoru – ruch oporu jest prawie niemożliwy, jeżeli przeciwnik wybierze strategię hard.

  Możemy jednak przynajmniej spróbować, na tyle się uzbroić i na tyle zmienić organizację państwa i społeczeństwa, żeby stanowić militarnie – trudny element dla każdego, nawet dysponującego termonuklearną przewagą przeciwnika. Wymaga to jednak po pierwsze organizacji państwa i sił zbrojnych na wzór prusko-izraelski, a po drugie opracowania broni masowego rażenia, stanowiącej chociaż cień szansy na odwet ostateczny po np. spaleniu Warszawy w atomowej kuli ognia (co jak wiemy było przedmiotem jednych z ćwiczeń wojskowych jednego z sąsiadów). W ciągu pięciu lat można tak przemienić państwo, jego gospodarkę i struktury, żeby armia była Narodem, a Naród armią. To jest jedyna szansa na przetrwanie w razie pojawienia się turbulencji zewnętrznej.

  Uwaga – liczenie na to, że „jakoś tam będzie” i sytuacja się rozejdzie jest w tym przypadku obciążone nową rzeczywistością, której nie znamy i nie będziemy rozumieć. Być może nie będzie w niej dla nas miejsca. Gdyby USA, jako Sojusznik traktowały nas na serio, jak również Zachód w ogóle – to już dawno otrzymywalibyśmy wsparcie militarne i gospodarcze, ukierunkowane na budowę siły i odporności struktur państwowych. Jest to, bowiem w ich interesie, aby maksymalnie wzmocnić wschodnią flankę NATO. Tymczasem tego nie ma, nie ma ani wsparcia, ani pomocy, do niedawna nawet planów nie było. Teraz słyszymy z ust polskich wojskowych, że Niemcy przeszkadzają Amerykanom przeszkodami formalnymi w tranzycie przez ich terytorium z baz NATO na ćwiczenia do Polski. Proszę pamiętać, to się dzieje w realiach ścisłego sojuszu obronnego! Co będzie jak nowy Prezydent USA powie, że Europa ma sobie radzić sama?

  Proszę nie mieć żadnych złudzeń. Historia nakazuje nam wnioskować wedle skrajnie negatywnych scenariuszy.
 • @trojanka 17:16:31
  "Musimy się przygotować na to, że za rok lub dwa może nie być NATO i Unii Europejskiej, albo te instytucje będą znaczyć coś zupełnie innego, niż to, do czego zostały pierwotnie zaprojektowane i zbudowane."

  Obserwator Polityczny, to postkomuna.
  Kończę licytację, które żydy są lepepsze, ruskie czy amerykańskie. I tak polskie społeczeństwo jest podzielone - dziel i rządź, bolszewicka metoda.
 • @Talbot 17:08:40
  no to jeszcze ich zostanie ponad 60mln.

  za szybko się ucieszyliście!!
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi_yPOm897MAhVLDZoKHYYWCloQFggpMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.forbes.pl%2Fpierwszy-od-20-lat-dodatni-przyrost-naturalny-w-rosji%2Cartykuly%2C195699%2C1%2C1.html&usg=AFQjCNHWJf0K7IYnHtdCmZase5QJdtIDkA

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=11&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjrmbuK9N7MAhWMB5oKHUnsAzk4ChAWCBowAA&url=http%3A%2F%2Fwww.fronda.pl%2Fblogi%2Fczytanki-dawne-i-nie-tylko%2Ftroska-o-rodziny-w-rosji-i-na-bialorusi%2C42356.html&usg=AFQjCNEHI3Vm0iCGhGlrO75o2tyieABVBg


  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjrmbuK9N7MAhWMB5oKHUnsAzk4ChAWCDUwBA&url=http%3A%2F%2Fpolska-kaliningrad.ru%2Fpl%2Fwiadomosci-2%2F3053-growup&usg=AFQjCNHgctaQXv1j8e1elW9z7vltuupMsg
 • @Talbot 17:27:51
  tak tak oczywiście!!wszystko co tobie i kolesiom nie pasuje jest postkomuną,
  a ludzie inaczej niż ty i spółka myślący to ruskie szpiegi i trolle!!
  Zdarta płyta rebe!czas zmienić filozofię!"patrioci" ha ha ha jak z koziej.....
  Też kończę, bo dyskusja z jedynie słuszną opcją i mędrcami na skalę światową jest męcząca. I Zanim kumple dojdą do szczekania i wylewania jadu!!
 • Spotkanie Jaruzelskiego z Rockefellerem czyli sprzedaż polskiego majątku
  http://pressmix.eu/2016/05/16/spotkanie-jaruzelskiego-z-rockefellerem-czyli-sprzedaz-polskiego-majatku/
 • @trojanka 13:03:56
  Dobre!!! Czyżby to był przytyk do pewnego blogera o nickach 8-:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 • @Talbot 14:59:53
  Na pewno Rosją rządzi mniej żydów niż Polską.
  A następnym prezydentem Rosji może zostać Ramzan Kadyrow.
  On na pewno żydem nie jest.
 • @trojanka 15:08:47
  http://fifek.pl/upload/images/large/2014/11/zydzi_2014-11-20_22-04-14.jpg
  Któryś to Talbot
 • @lorenco 18:02:05
  Ależ gdzież bym śmiała, głównego blogera, ulubieńca neonowej elity zarządzającej, obecnej i byłej....wypowiadacza i opluwacza na każdy temat z możliwych, na innych blogach salonowych też.....teraz to modne, to daje napalm na blogu, a niektórzy rządcy to lubią, bo brak im wojskowej adrenaliny........a to tylko taka moja impresja malutkiej francy... kobietki
  poniał ruski troll????
 • @lorenco 18:02:05
  Ps. ta ósemka coś popularna jest , cholercia co to może być????
 • @lorenco 18:07:52
  no muszą być bo są niestety wszędzie.
  Jak zaczął się okres Jelcyna , który łatwo wyprzedawał wszystko, to moment jak zwąchali geszeft i od razu lawa z butelkami zalała Kreml.
  Rozdrapali Rosję na strzępy, Putin już tego nie odzyska, musiałby ich wywalić , a to grozi przecież ruiną gospodarce , nadszarpniętej sankcjami. Musi poza tym uważać żeby jego i rodziny mu nie zabili.
  Ile może tyle robi.
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjK0fCQgt_MAhUL2RoKHQPgAT0QFghBMAY&url=http%3A%2F%2Fnwonews.pl%2Fartykul%2C2777%2Crosja-sie-budzi&usg=AFQjCNHIW7rf1F2Xf9_Gx489rjkxbgs-5Q  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjK0fCQgt_MAhUL2RoKHQPgAT0QFghOMAg&url=http%3A%2F%2Fwww.klubinteligencjipolskiej.pl%2F2016%2F04%2Fnajwieksze-niepowodzenie-putina%2F&usg=AFQjCNE51StC8b07JSx56cD28S126FyU2Q
 • @trojanka 18:40:22
  Świetne artykuły znalazłaś, no i świetna nazwa dla tzw. Zachodu - Imperium Anglosyjonistyczne.
  Trochę przykre jest, że premier Dmitri Miedwiediew uważany jest za członka tej 5 kolumny: wydawało mi się, że świetnie dogadują się z prezydentem Putinem.
 • @Talbot 17:57:29
  Jak zwykle typowe żydowskie ajwajenie: ja nie winien, ja nie winien, to winien XY, w tym wypadku gen. Jaruzelski.
  Kto nie skacze, ten za Tuskiem:
  https://youtu.be/YcUrxdQl9lg
  Kto nie skacze, ten z PIS-u
  https://youtu.be/KQrZIfA2jps
  Kto nie skacze ten Moskal
  https://youtu.be/mf0TLTEPRcE
  Kto nie skacze ten...?
  https://youtu.be/7L2Hp1fq8Wk
 • @lorenco 19:25:11
  Tez miałam takie wrażenie,czytałam kiedyś teorie spiskową że jest potomkiem Romanowów./Miedwiediew/,
  Faktycznie jest podobny do ostatniego cara !! i że razem z WWP chcą uratowac Rosję , ile w tym prawdy nie wiem!!
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b1/Nicholas_II_of_Russia_painted_by_Earnest_Lipgart.jpg/800px-Nicholas_II_of_Russia_painted_by_Earnest_Lipgart.jpg
 • @trojanka 19:53:46
  http://i.wp.pl/a/f/jpeg/21582/miedwiediew_550.jpeg
 • @trojanka 19:58:46
  Żyd Mendel, znany szerzej jako Miedwiediew, jeden z chazarów dobijających Rosjan

  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2013/09/ry1012.jpg

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/antyglobalistyczna-eferja-zydowskich-miedwieputow-2013-09
 • @Talbot 20:06:38
  Patrze i nie wierze .... Talbot się rozczula nad biedną Rosją .
 • @Talbot 20:06:38
  Publikacja z 2013 roku; Wolna Polska poszła do przodu a Talbot zatrzymał się w czasie.
 • @Talbot 20:06:38
  ło matko!!!kuzyn ci się odnalazł!!może mają jaką fuchę na Kremlu dla krewnego, na przykład sekretarki potrzebują.Miałbyś coś z tego, takie handele....
 • @lorenco 21:06:47
  Dokładnie Tak. Pozdrawiam. : http://wolna-polska.pl/wiadomosci/czy-polskie-elity-swierzbi-wojna-z-rosja-peter-s-rieth-2016-05
 • Układ Rosja -Chiny wydaje mi się ostrożną współpracą,Rosja ma swoje interesy, Chiny swoje.
  Tam gdzie się im zazębiają to się dogadują.

  Chiny-Rosja-USA - sztuka balansowania. Bardzo ciekawa analiza chińskiej ambasador

  Read more: http://www.pch24.pl/chiny-rosja-usa---sztuka-balansowania--bardzo-ciekawa-analiza-chinskiej-ambasador,40707,i.html#ixzz48qkEVHyM
  W sytuacji, gdy rosyjskie stosunki z USA i krajami Europy Zachodniej uległy ochłodzeniu, stosunkowo ciepłe więzi nawiązywane są przez ekipę Kremla z dygnitarzami chińskimi. Coraz więcej naukowców i publicystów z Zachodu zastanawia się, czy ta współpraca ma przyszłość i przerodzi się w sojusz. Była ambasador Państwa Środka w Londynie prostuje te wizje.  Od zakończenia zimnej wojny wśród analityków zachodnich badających relacje rosyjsko-chińskie dominują dwa główne poglądy. Pierwszy głosi, że relacje między Pekinem a Moskwą mogą się poprawiać, ale już ich ewentualny ściślejszy związek jest bardzo niepewny. Byłby raczej czymś rodzaju „małżeństwa z rozsądku”. Biorąc pod uwagę scenariusze na przyszłość, raczej mało prawdopodobne jest, aby oba kraje zbytnio się do siebie zbliżyły. Raczej przeciwnie - zaczną nabierać coraz większego wzajemnego dystansu.
  Drugi pogląd zakłada, że podstawę więzi chińsko-rosyjskiej stanowią czynniki ideologiczne, a nawet strategiczne. Zwolennicy tego podejścia przewidują, iż oba kraje w końcu utworzą sojusz o ostrzu antyamerykańskim i antyzachodnim, ponieważ Stany Zjednoczone stanowią przeszkodę dla realizacji ich celów.
  Stabilne partnerstwo strategiczne

  Wedle Fu Ying, byłej ambasador Chin w Wielkiej Brytanii, oba poglądy nie oddają prawdziwej natury relacji między obu państwami. W rzeczywistości ma ona raczej, zdaniem autorki artykułu zamieszczonego na łamach „Foreign Affairs”, charakter stabilnego partnerstwa strategicznego i nie oznacza bynajmniej „małżeństwa z rozsądku”. Ying przekonuje, że jest to skomplikowany, ale wytrzymały i głęboko zakorzeniony związek, który – wbrew przewidywaniom wielu innych ekspertów z Zachodu – nie rozpadł się wskutek wojen w Syrii i na Ukrainie.

  Była ambasador wyklucza jednak możliwość budowania między obu krajami formalnego sojuszu, który miałby ostrze antyamerykańskie. Raczej, jak podkreśla w języku charakterystycznym dla dyplomatów, „Pekin ma nadzieję, iż Chiny i Rosja utrzymają ze sobą takie relacje zapewniające bezpieczne środowisko do działania dla dwóch wielkich sąsiadów, aby osiągnąć swoje cele rozwoju i wspierać się wzajemnie w korzystnej dla obu stron współpracy, której efektem będzie wzmocnienie systemu międzynarodowego”.
  Ying przypomina, że kilkakrotnie na przełomie XIX i XX wieku, Chiny weszły w sojusz z Imperium Rosyjskim i późniejszym ZSRS, ale za każdym razem związki te były krótkotrwałe. W następnych dziesięcioleciach dwa potężne kraje komunistyczne także współpracowały ze sobą, często jednak rozdzierane nieufnością. W 1989 roku, w schyłkowym okresie władzy sowieckiej nastąpiło przywrócenie normalnych relacji. Oba państwa wspólnie oświadczyły, że będą rozwijać stosunki dwustronne na podstawie „wzajemnego poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej, wzajemnej nieagresji, nieingerencji w sprawy wewnętrzne, równości i wzajemnych korzyści oraz pokojowego współistnienia”.
  Dwa lata później Związek Sowiecki rozpadł się. Wkrótce potem Rosja przyjęła tzw. podejście atlantyckie. Aby zdobyć zaufanie i pomoc ekonomiczną z Zachodu – wedle Ying – ustąpiła w ważnych kwestiach bezpieczeństwa, m.in. zmniejszając swoje zapasy strategicznej broni jądrowej. Sytuacja ekonomiczna nie poprawiała się jednak tak szybko, jak się spodziewano i Moskwa straciła wpływy w regionie. W 1992 roku Rosjanie rozczarowani tym, co postrzegali jako niespełnione obietnice Zachodu, zirytowani ekspansją NATO na wschód, zaczęli zwracać większą uwagę na to, co się dzieje w Azji.
  W 1992 r. Chiny i Rosja ogłosiły, że będą wzajemnie traktować się jako „przyjazne państwa”. Od tego czasu ich relacje ulegały stopniowej poprawie. W 2011 roku Chiny stały się największym partnerem handlowym Rosji. W samym tylko 2014 roku inwestycje Państwa Środka w Rosji wzrosły o 80 procent, a trend ten wciąż pozostaje silny.
  Jeszcze na początku lat 90. roczna wzajemna wymiana handlowa wyniosła około 5 mld dolarów, a w 2014 r. zbliżyła się do 100 miliardów. W minionym roku Pekin i Moskwa podpisały przełomową umowę na budowę gazociągu. Ma on zacząć pracę już w 2018 r. i dostarczać aż 38 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu do Chin rocznie. Oba kraje planują również znaczące wspólne inwestycje w zakresie wytwarzania energii jądrowej, produkcji lotniczej i rozwoju infrastruktury, w tym budowy szybkiej kolei. Ponadto współpracują za pośrednictwem nowych międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak: Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, New Development Bank BRICS itp.
  Chiny stały się jednym z największych importerów rosyjskiego uzbrojenia, a oba kraje omawiają szereg wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie wojskowej. W ostatniej dekadzie odbyło się kilkanaście wspólnych ćwiczeń antyterrorystycznych, przeprowadzonych dwustronnie lub pod auspicjami Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W ciągu ostatnich 20 lat kwitła wymiana szkoleń dla kadr wojskowych.

  W 2008 roku Chiny i Rosja wspólnie rozwiązywały spory terytorialne. W ostatnich latach oba kraje prowadziły regularne coroczne spotkania między głowami państw, premierami, przedstawicielami ustawodawców i ministrami spraw zagranicznych. Od kiedy w 2013 roku Xi Jinping został prezydentem Chin, odwiedził on Rosję pięciokrotnie a rosyjski prezydent Władimir Putin udał się do Pekinu trzy razy. W sumie, przy różnych okazjach obaj prezydenci spotkali się dwunastokrotnie.
  Była ambasador podkreśla też różnice w interesach międzynarodowych obu państw. Rosja tradycyjnie orientują się ku Europie, podczas gdy Chiny są bardziej związane z Azją. Moskwa, bardziej doświadczona na arenie dyplomatycznej, ma tendencję do wybierania silnych, aktywnych, często zaskakujących manewrów. Polityka zewnętrzna Pekinu jest bardziej reaktywna i ostrożna.
  Ying pisze, że wzrost wpływów potężnego sąsiada na terenie Rosji wywołał w tym drugim kraju pewne niezadowolenie. Sondaż przeprowadzony w 2008 roku wykazał, że około 60 procent respondentów obawia się chińskiej migracji na Daleki Wschód. Z kolei 41 proc. spośród badanych uważa, że silniejsze Chiny zaszkodziłyby interesom Moskwy.
  Również dążenie Pekinu do rozwijania relacji inwestycyjnych i handlowych z byłymi republikami sowieckimi budzi obawy Rosjan. Z kolei Chińczycy żywią urazy wobec Kremla. Ich komentatorzy przypominają niekiedy o prawie 600 tysiącach mil kwadratowych, zagarniętych przez carskie państwo pod koniec XIX wieku. Różnice te – w ocenie Ying – to jednak zbyt mało, by spekulować, iż Pekin i Moskwa nie mają szans na zbudowanie trwałego partnerstwa.
  Pomimo wspomnianych antagonizmów, Chiny i Rosja chcą więc rozwijać swoje relacje. Przywódcy obu państw zdają sobie sprawę, że silniejsza współpraca jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa i rozwoju obu krajów oraz do równowagi w systemie międzynarodowym.
  Spadek po zimnej wojnie

  Zdaniem autorki artykułu w „Foreign Affairs”, Pekin zaniepokojony jest napiętymi relacjami rosyjsko-amerykańskimi, będącymi dziedzictwem zimnowojennej rywalizacji. Ying dodaje, że biorąc pod uwagę, iż stosunki między Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi są ze sobą powiązane, analiza relacji chińsko-rosyjskich byłaby niekompletna bez rozpatrzenia, jak się mają relacje między Chinami i USA. W porównaniu ze stosunkami chińsko-rosyjskimi, relacje między Pekinem i Waszyngtonem są znacznie bardziej skomplikowane.

  Chiny i Stany Zjednoczone wytwarzają jedną trzecią światowego PKB. W 2014 roku handlowa wymiana amerykańsko-chińska wyniosła prawie 600 mld dolarów, a wartość inwestycji przekroczyła 120 mld USD. „Trzydzieści siedem lat temu, kiedy Chińska Republika Ludowa nawiązała stosunki dyplomatyczne z USA, nikt nie spodziewał się takiego silnego partnerstwa” – pisze Ying.
  Chińska dyplomatka podkreśliła, że między USA a Chinami istnieją istotne różnice, jeśli chodzi o wartości polityczne i systemy władzy. Wielu Amerykanów postrzega rosnącą siłę gospodarczą Chin, a wraz z nią odpowiednio większy wpływ międzynarodowy jako potencjalne zagrożenie dla globalnego przywództwa Waszyngtonu. Chiny szybko stały się drugą co do wielkości gospodarką na świecie. Po inwazji wojsk amerykańskich w Iraku w 2003 roku PKB Chin odpowiadało mniej więcej jednej ósmej produkcji Stanów Zjednoczonych. Osiem lat później stanowiło już połowę jej wartości. Ten dynamiczny rozwój – w opinii Ying – spowodował, że wielu Amerykanów zaczęło uważać, iż oba kraje znajdują się na kursie kolizyjnym.

  Autorka przypomniała przemówienie chińskiego przywódcy z września ub. roku w ONZ, który przekonywał, że chińska ścieżka rozwoju nie powinna być postrzegana przez inne państwa jako zagrożenie dla nich i przywódcy światowi powinni porzucić koncepcję „gry o sumie zerowej”, zakładającej, że jeśli ktoś zyskuje, inny musi koniecznie tracić. Pekin promuje obecnie koncepcję pokojowego rozwoju i współpracy typu „zwycięzca-zwycięzca”, korzystnej dla całego świata.
  Dyplomatka przekonuje, że Pekin będzie musiał skupić się na swoim wewnętrznym rozwoju gospodarczym i społecznym przez długi czas, dlatego Chiny są w sposób szczególny zainteresowane utrzymaniem stabilnego i pokojowego środowiska zewnętrznego.
  Pekin naturalnie zamierza nadal reagować na „prowokacje”, „ingerencje w jego suwerenność terytorialną lub zagrożenie dla praw i interesów”. Najbardziej jednak zależy mu na zapewnieniu pokoju i stabilności na świecie, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku.
  Poprawa stosunków amerykańsko-chińskich stanowi ważną część wysiłków dyplomatycznych w Chinach – twierdzi była ambasador. Tłumaczy ona, że Pekin i Waszyngton mogą nadal mieć spory w kwestii wpływów na Morzu Południowochińskim, Tajwanu, praw człowieka, polityki handlowej i innych spraw, w tym intencji sojuszy wojskowych USA w regionie Azji i Pacyfiku. Muszą jednak konstruktywnie współpracować ze sobą.
  Stosunki między Chinami, Rosją i USA obecnie przypominają trójkąt różnoboczny – pisze dyplomatka - w którym największa odległość między trzema punktami leży między Moskwą a Waszyngtonem. W ramach tego trójkąta, stosunki chińsko-rosyjskie są najbardziej pozytywne i stabilne. Amerykańsko-chińskie relacje mają częste wzloty i upadki, i stosunki amerykańsko-rosyjskie stały się bardzo napięte szczególnie dlatego, że Rosja ma teraz do czynienia z sankcjami amerykańskimi.
  Ying tłumaczy, że z chińskiej perspektywy relacje trójstronne nie powinny być traktowane jako gra, w której dwóch uczestników sojuszu sprzymierza się przeciwko trzeciemu. Zdrowy rozwój stosunków rosyjsko-chińskich nie może szkodzić Stanom Zjednoczonym, ani nie powinien owocować próbami wpływania na Waszyngton. Podobnie nie jest wskazane by współpraca Kraju Smoka z USA naruszała dobre relacje względem Rosji i tworzyła napięcia między Moskwą a Waszyngtonem. Ying pisze, iż w interesie Chin jest unikanie wchodzenia w sojusze z którymkolwiek z partnerów przeciwko drugiemu. Dyplomatka podkreśla, że Chinom zależy na stabilności międzynarodowej, by rozwijać swoją gospodarkę i przekształcać się wewnętrznie.


  Agnieszka Stelmach

  Źródło: foreignaffairs.com
 • Chiny - USA. Spór o dalekowschodnie wyspy. Kolejny incydent - Tvn24
  Przepłynęli Chińczykom przed nosem. "Zagrozili suwerenności i bezpieczeństwu" (http://www.tvn24.pl)
  Okręt amerykańskiej marynarki wojennej przepłynął w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Przeciwko działaniom Amerykanów zaprotestowali Chińczycy, którzy określili rejs jednostki jako nielegalny i stanowiący zagrożenie dla pokoju i stabilności (http://www.tvn24.pl)


  Niszczyciel rakietowy USS William P. Lawrence przepłynął w odległości 12 mil morskich od zajętej przez Chiny Rafy Ognistego Krzyża (Fiery Cross Reef) w północnej części archipelagu Spratly - przekazał rzecznik Departamentu Obrony USA.Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang ostrzegł USA przed konsekwencjami. Według niego okręt wpłyną nielegalnie na terytorium Chin. - Ta sytuacja ze strony z USA zagraża chińskiej suwerenności i bezpieczeństwu. Zagraża pracownikom i urządzeniom na rafie i szkodzi pokojowi i stabilności w regionie - powiedział.Amerykanie powołują się na "prawo do swobodnej żeglugi". Stany Zjednoczone przeprowadziły w ostatnich miesiącach kilka takich akcji kwestionujących rozciąganie suwerenności Chin na sztuczne wyspy i otaczające je 12-milowe strefy morskie. (http://www.tvn24.pl)

  Niszczyciel rakietowy USS William P. Lawrence

  Sporne wyspyChiny zgłaszają roszczenia do większości obszaru Morza Południowochińskiego, a w zeszłym roku chińskie ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło, że Pekin "nigdy nie pozwoli żadnemu państwu na naruszanie chińskich wód terytorialnych i przestrzeni powietrznej na wyspach Spratly w imię ochrony wolności żeglugi i przelotów".Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że prawo międzynarodowe nie zezwala na rozciąganie suwerenności państwowej na sztuczne wyspy, usypane nad podwodnymi rafami.

  (http://www.tvn24.pl)
  Wyspy Spratly są jednym z ognisk sporu na Morzu Południowochińskim Autor: kło\mtom / Źródło: Reuters (http://www.tvn24.pl)
  http://r-scale-53.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/30c8e1ca872524fbf7ea5c519ca397ee/7ca9727c-d5d0-11e3-bc43-0025b511229e.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwimwI3Nrd_MAhUmS5oKHTZLBjUQFgg3MAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.tvn24.pl%2Fwiadomosci-ze-swiata%2C2%2Fchiny-usa-spor-o-dalekowschodnie-wyspy-kolejny-incydent%2C642528.html&usg=AFQjCNGCUM8wCJEq5bWVy0d7qhMVXCG1FQ
 • Seria zgonów kandydatów do Navy SEALs. Szkolenie zbyt ekstremalne? 16 maja 2016, 11:25 (http://www.tvn24.pl)
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/navy-seals-smierc-kandydatow-podczas-szkolenia,644077.html
 • @trojanka 21:51:00
  Polecam. Pzdr. : http://www.prisonplanet.pl/polityka/przewroty_w_brazylii,p1147393312
 • @Repsol 22:15:13
  Zdaje się ze tych zaoceanicznych i koczowniczych szaleńców już nikt nie powstrzyma.
  Prawdziwie diabeł im podsuwa swoje pomysły, jako swoim!!rozwalą cały glob, bęa siedzieć na kupie gruzu w potokach krwi....mam nadzieję ,że Stwórca się wczesniej wkurzy!!
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwimwI3Nrd_MAhUmS5oKHTZLBjUQFghSMAg&url=http%3A%2F%2Fwolnemedia.net%2Fpolityka%2Fchiny-ostrzegaja-usa-przed-wojna%2F&usg=AFQjCNE8L6VcsrtzsTvWQdYtsUOiENNUog


  no i nie tylko na Bałtyku, ta sama sztuczka prowokowania tym razem Chińczyków...

  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=24&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiG7fnkud_MAhXqNpoKHQy7Azc4FBAWCCYwAw&url=http%3A%2F%2Falexjones.pl%2Faj%2Faj-swiat%2Faj-polityka-na-swiecie%2Fitem%2F70484-amerykanski-bombowiec-b-52-demonstracyjnie-zblizyl-sie-do-chinskich-sztucznych-wysp&usg=AFQjCNEYEs4Q9wJ-HsWiyHwJxiOy5HadNg


  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=32&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiVlfuhut_MAhXQZpoKHaVWDTo4HhAWCCAwAQ&url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.com%2Fchinskie-media-oskarzaja-usa-o-stwarzanie-zagrozenia-dla-pokoju%2F&usg=AFQjCNEy6dmqd6-QJ9ASuINPhP4gzfwMyQ
 • @trojanka 22:41:15
  Przykro mi , ale wojna naszym kosztem coraz bliżej .Pozdrawiam.
 • @Repsol 23:00:23
  No nawet nie jestem sobie w stanie tego wyobrazić,nawet proszę tak nie mówić!
  To ziemia utonie we krwi!!

  A to z netu:z portalu marucha.wordpress.
  Zenek:
  Amerykanie liczą na to, ze Chiny sa tak samo uzależnione od USA jak USA od nich. Coś tak jak ‚zlapal Kozak Tatarzyna a Tatarzyn’ za łeb trzyma. No bo jak sie wszystkie amerykanskie firmy z Chin wyniosa… tylko pytanie, gdzie?

  Jest jednak pewna subtelna różnica: Chiny maja ogromny potencjał naukowy w narodzie. I tysiace lat doswiadczeń jak przetrwac jako panstwo.
  Amerykanie zas reprezentuja tepa niszczaca sile robocza; do tego nie dzialaja we wlasnym interesie tylko sa najemnikami wielkich korporacji i swiatowej mafii.

  Przecietny Amerykanin, podobnie jak teraz przecietny Polak odgrywaja role kibica sportowego: popieraja ‚swoje druzyny’ bez wzgledu na poziom gry.
  No wiec publika zachodnia nie wie, ze Spratly wyspy zostaly Chinom oficjalnie przyznane przez panstwa alianckie po zakonczeniu wojny. Czy mialy kropki czy linie ciagla to juz nie ma zadnego znaczenia..
  I na ogol publika nie wie, ze wlasciwie budowanie wysp na morzu nie jest karnie zabronione przez ONZ czy jakiekolwiek porozumienia miedzynarodowe.
  Emiraty mogly sobie wybudowac wyspy w ksztalcie palmy na morzu i nikt im nie przeszkadzal.
  Amerykanie zas maja miliony ton smieci -wysp na zachodnim wybrzezu i nikt im jeszcze za to lba nie urwal. A powinni wszyscy zainteresowani ochrona srodowiska spuscic Jankesom wpierd.. l za niszczenie planety bombami, wodorami, milionami litrow wycieku ropy z okretow i odwiertow (np. w Zatoce Meksykanskiej).
  Kolejna wojna przyniesie globalna katastrofe i zaglade calej planety.
  A wsciekle Jankesy pieprza o hegemonii i kontroli swiata. Kontrolowaniu czego? Zaglady cywilizacji?

  Na Filipinach ostatnio rozbudowali swoje bazy, zeby miec skocznie do Chin.
  Probuja sprowokowac Japonie do wojny z Chinami o dwie bezludne wysepki, ktore do Japonii nie naleza bo Japonia przegrala wojne i wyspy przyznano Chinom.
  Maja Amerykanie bazy na Okinawie, zeby kontrolowac i Chiny i Japonie i probuja rzadzic sie na Tajwanie.

  No i pyskuja na caly swiat, ze Chinczycy kontroluja Morze Chinskie i nie pozwalaja Amerykanom kontrolowac chinskiego terytorium.
  Amerykanie zas sie awanturuja, ze Chiny nie maja prawa budowac wysp na morzu.
  Moze by sie tak wreszcie zajeli czyms pozytecznym

  Amerykanie widac sie nudza. Musza zaczac kolejna drake. Ale po sobie nigdy nie sprzatna.
  Japonia moze budowac wyspy na oceanie
  Abu Dabi moglo wybudowac wyspe w ksztalcie palmy
  Amerykanie buduja wyspy ze smieci i plastykowych butelek i zanieczyszczaja srodowisko calej planety

  Nikt sie nie czepial jak w Abud Dabi budowano wyspe w ksztalcie palmy na morzu
  https://youtu.be/0BXGh0EYJtE

  Japonczycy buduja wyspe na oceanie. Kto im zabroni?

  https://youtu.be/Aw6Z0TmmPjI

  Amerykanie buduja wyspy smieci na oceanie. I tez im wolno? Caly Pacyfik do nich nalezy, wiec maja licencje na niszczenie ekologii>

  https://youtu.be/FTurihxSTnI  Zenek said
  2015-06-15 (poniedziałek) @ 02:49:13
  O te wlasnie wyspy bedziemy znow mordowac ludzi. Miliony ludzi. Tym razem nie muzulmanow i nie chrzescijan. Chinczykow! Rosjanie przyjda potem:
  Ciekawe czy NATO wysle tez do Chin polskie oddzialy?

  Chinskie sztuczne wyspy wsciekly Amerykanow tak, ze juz wysylaja tam amerykanskie okrety:

  http://forsal.pl/artykuly/871757,chinskie-sztuczne-wyspy-wywolaly-burze-usa-wysla-swoje-okrety-na-morze-poludniowochinskie.html

  Fabryka sztucznych wysp made in China

  http://pl.blastingnews.com/swiat/2015/06/fabryka-sztucznych-wysp-made-in-china-00436217.html

  Bezczelnosc: Chiny buduja sztuczne wyspy na Morzu Chinskim:

  http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pekin-buduje-sztuczne-wyspy-na-morzu-poludniowochinskim/mgbmv
 • @trojanka 23:10:25
  Nie chcę tak pisać , ale tu już odwrotu nie ma .Zostaliśmy skolonizowani i skutki tego poniesiemy .Pozdrawiam smutno .
 • @trojanka 22:41:15
  To przy okazji znalazłem takie coś:

  Morze Południowochińskie oraz Wschodniochińskie jako kluczowa fault line
  http://blog.wintm.pl/2014/08/06/morze-poludniowochinskie-oraz-wschodniochinskie-jako-kluczowa-fault-line/
 • @Repsol 23:14:42
  Zabijamy każdego kto zagraża amerykańskim korporacjom
  https://youtu.be/Uc8VzMBoTec
 • Tak przy okazji, to mnie bardzo ciekawi:
  pytanie do Autora blogu Pana posła Zygmunta Wrzodaka.
  Co się stało z tym człowiekiem, Romanem Giertychem, że skacze na marszach KOD-u i występuje jako gwiazda w tvn-ach itp?
  Przecież Roman Giertych był duszą LPR, prawicowiec aż ortodoksyjny, bogobojny aż katolik do potęgi entej, patriota nad patrioty a teraz skacze jak banderowski cymbał?
  Co to się porobiło z nim Panie Zygmuncie?
 • 3 dzieci i kobieta zginęło wczoraj w Syrii od nalotów USA i "koalicji!
  http://katehon.com/news/american-airstrikes-bring-death-woman-and-children-syria
 • @zygmuntbialas 10:20:42
  "... wątpię, że Ameryka (tj. USA) się obudzi".
  To zależy co myślimy artykułując Ameryka (USA).Zazwyczaj odruchowo,przez psychologiczną inercję,tradycyjnie myślimy że to złe ale PAŃSTWO.Tymczasem jak twierdzi wielu analityków (a ja się z nimi zgadzam) Klasyczne instrumenty obsługujące Państwo (rząd, parlament,armia,specsłużby itd) obsługują wyłącznie interesy transnacjonalnych korporacji.Stało się to w drodze "pełzającego zamachu stanu" jaki miał miejsce w USA między zabójstwem Kenediego a impeachmentem Nixona.Tak, czyli zgodnie ze stanem faktycznym, rozumiana Ameryka nie obudzi się nigdy,przeciwnie sianie chaosu i wojen to warunek jej przeżycia.
  Ameryka rozumiana jako obywatele mający jakieś oczekiwania być może się przebudzi.Pytnie tylko czy w porę.
 • @ikulalibal 09:58:35
  "Ameryka rozumiana jako obywatele mający jakieś oczekiwania być może się przebudzi.Pytnie tylko czy w porę". -

  --- Tak też rozumiem ten problem.
  Znam tu w NE dwóch blogerów, mieszkających w USA.
  Obaj świetni (choć całkiem inni) ludzie.
  :)
 • @Autor
  Tak samo szkodliwe, jak bezkrytyczne patrzenie na Zachód, jest bezkrytyczne uwielbienie dla Rosji.

  - Osobiście wolę jeździć volkswagenem, niż Samarą. Pić francuskie (także gruzińskie czy mołdawskie) wino, niż ruską wódę (amerykańską whisky).

  - Osobiście wolę słuchać Okudżawy, niż Metaliki.

  - Co do gościnności - z tą niemiecką nie mam złych doświadczeń.

  Natomiast pomiędzy kulką zafasowaną w Katyniu a kulką otrzymaną w Oświęcimiu różnicy żadnej nie widzę, sorry. Tudzież izwinitie, jeśli Wy tak wolicie, Zygmuncie W (formę "Pan" akceptujecie, czy niekoniecznie?).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829