Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
172 posty 2901 komentarzy

Wrzodak Z

Zygmunt Wrzodak o Giertychu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

aktualny mój tekst z 2007 roku, pokazujący prawdziwą, bezczelną twarz Giertycha

 Warszawa, 25.06.2007 r.

 

 

 

 

 

OŚWIADCZENIE

W sprawie: degeneracji ideowo-politycznej  Romana Giertycha

           i jego przybocznych

 

 

 

Jako inicjator i współzałożyciel Ligi Polskich Rodzin, która narodziła się nota bene wiosną 2001 roku w Ursusie – z prawdziwym smutkiem i żalem muszę poinformować opinie publiczną o katastrofalnym zarządzaniu Ligą Polskich Rodzin przez Romana Giertycha.  Kiedy sześć lata temu współtworzyłem LPR byłem przekonany, że Roman Giertych, jako dziedzic endeckiego nazwiska wniesie duży wkład ideowy w reaktywację nurtu narodowego na polskiej scenie politycznej. Jego wcześniejsze próby zaistnienia w polityce polskiej u boku np. Aldony Kameli-Sowińskiej w Bloku dla Polski, czy w sztabie wyborczym generała Wileckiego, zażyłe stosunki z generałem Malejczykiem, traktowałem jako nieszkodliwy przejaw młodzieńczej niedojrzałości. Niestety srodze się zawiodłem.         Czas pokazał, że dla kariery i swych osobistych ambicji Giertych jest gotów zawrzeć pakt z diabłem i dowolnie kupczyć, ideami, programami i ludźmi.  A Ligę Polskich Rodzin nieformalnie przemianował na „loże popierania romana” oraz ,,spółkę wydmuszke” i zaczął  wprost traktować jako swoją własność, która ma dawać dwojakiego rodzaju korzyści; zaspokajać ambicje, narcyzm, osobiste korzyści finansowe i służyć osobistej karierze. Pozycje w Lidze chce budować na prymitywnym wodzostwie, być nie odwoływalnym i nieomylnym- takie zapisy pasmem intryg i podstępów wprowadził do  dokumentów organizacyjnych.

 

 

 Do współpracy dopuszcza tylko  ludzi gotowych stać się jego pretorianami, którzy nie zadają polityczno-ideowych pytań „dokąd i jak” tylko „z kim, dla kogo i za ile”.

 

 

 Dlatego nikogo  nie może dziwić, fakt że w toku ostatniej kampanii przedwyborczej do parlamentu, samowolnie rozwiązywał zarządy wojewódzkie, wyrzucał na bruk zasłużonych działaczy, których jedyną winą było to, że służbę Bogu, Polsce i Lidze nie utożsamiali z interesami Giertycha. Efekty są znane, pomimo wydania około 17 milionów na kampanię wyborczą osiągnieto mizerny rezultat. Nie mogą dziwić huczne balangi dla pretorian organizowane za pieniądze Parlamentu Europejskiego. Niechaj nikogo nie dziwi, że Giertych publicznie prezentuje dystans do Unii Europejskiej a prywatnie zaciera ręce i wyciąga chciwą dłoń po euro z Brukseli.

 Publicznie ujawnione „ustawianie” szwagra i teściowej, to był tylko wierzchołek góry lodowej, reszta pokryta jest cwaniackim sprytem umiejętnie zacierającym ślady pazerności, czego dobitnym dowodem jest jego działalność w Wielkopolskim Banku Rolnym gdzie z dobrze prosperującego banku, zostawił rolników na bruku, ten sam styl ,,porządków” przeniósł na LPR, która bez programu naprawczego na oczach Polaków upada, tak jak miało to miejsce z WBR, już osiągając wyniki sondażowe poniżej 1%.  Niechaj nikogo nie dziwi, że spalany własnymi ambicjami karierowicz uprawia politykę podwójnych standardów. Publicznie chłoszcze liberałów i liberalizm, a w zaciszu swojego gabinetu wspólnie z ojcem zachwycają się „Thatcheryzmem”.

Dlatego nikogo nie może dziwić, że  od dłuższego czasu podejmowałem rozpaczliwe próby ratowania Ligi. Rozważałem nawet definitywne wycofanie się z polityki w poczuciu współodpowiedzialności za „wyhodowanie” polityka łżeprawicowego, pełnego hipokryzji i działającego z niskich pobudek w życiu publicznym. Jednakże uznałem, że wobec elektoratu  jestem zobowiązany do ujawnienia prawdy o Romanie Giertychu i bieżącego recenzowania jego postawy tak, by w przyszłości nie udało mu się oszukać, roztrwonić i  skanalizować patriotycznego potencjału wyborców Ligi Polskich Rodzin, po tym jak, R. Giertych i jego ojciec bezprawnie zwołali Radę Polityczną kiedy zażądałem w dn.29.09.05 od pełnomocnika finansowego KW. LPR Sylwestra Chruszcza wykazu wraz z specyfikacją wydatków na poszczególnych kandydatów do Sejmu oraz na M.Giertycha, w tym jego syna i członków MW, by po otrzymaniu sprawozdań finansowych przedstawić na posiedzeniu Rady Politycznej, wtedy R. Giertych wpadł w furie i polecił zwołać Radę Polityczną ewidentnie łamiąc Statut LPR rozkazał usunięcia mnie z Przewodniczącego Rady Politycznej a później z Klubu Parlamentarnego LPR a na końcu z partii. No i chyba o to chodziło aby z LPR stworzyć dwór, klikę wokół Giertycha po to aby wyprowadzać pieniądze z partii.

Roman Giertych domaga się powołania Komisji Śledczej ds. firm Marka Dochnala i słusznie, bo wie że, w firmach Dochnala są ,,umoczeni” z najwyższej półki politycy od lewa do prawa i liczy na to że, może złapie na haczyk kogoś z PiS bo wielokrotnie opowiadał w wąskim gronie że politycy PiS pobierali pensje u Dochnala, może być coś na rzeczy bo tak się składa że kilka osób od Dochnala było zatrudnionych u prezydenta W-wy L. Kaczyńskiego. Chcąc ratować siebie i kilka osób z LPR to nic innego nie pozostaje mu, jak zaatakować PIS i oderwać parę procent elektoratu PIS-u i przy okazji pokazać że G.W jest ideologicznym wrogiem R. Giertycha i jego przybocznych i dlatego ich niszczy, nie rozumiejąc że oni są wyzuci z jakiejkolwiek ideologii po za ideologią mamony.

Ale, dla przeciwników Giertycha to że on sobie hasa po tych komisjach śledczych to oni mają niezły ubaw, ponieważ każdy trochę przytomny polityk wie że, Giertych wszystkich chce rozliczać w ramach afery paliwowej oprócz tych najważniejszych czyli J&S. Proszę prześledzić wszystkie poboczne inicjatywy śledczego Giertycha jak pomija tych którzy powinni być w pierwszej kolejności rozliczeni. Dlaczego, proszę spytać Rafała Kasprowa czy Gorzelniaka, oni to już wiedzą to najlepiej, a może Giertych zechce rozliczyć dr. Kulczyka??? Właśnie to jest polityka Giertycha atakując brutalnie tylko po by z czasem z nimi się ułożyć. Pytam dlaczego Giertych nie atakuje J&S, Krauzego, Kulczyka, Staraka i innych oligarchów, tylko mówi o jakimś układzie???

Najgorsze jest to, że takie metody wpaja w młodych działaczy z MW. Ten człowiek powinien być odsunięty od kontaktów z młodzieżą bo on ich psuje, wpaja im że, można w wieku 20 lat być posłem, ministrem, prezesem agencji , prezesem banku itd. Po warunkiem że będziecie mi wiernie służyć, bo tylko przede wszystkim takie metody zapewniają Giertychowi byt w polityce, jak przegra w wyborach najbliższych do PE i Polskiego to wszyscy go opuszczą ponieważ on ich trzyma obietnicami które za 2 lata całkowicie się skończą, bo wynik wyborczy będzie oscylował w granicach błędu. Konsekwencje takiego postępowania już są, otóż  Poseł Pawłowski ma już rozdzielczość majątkową z żoną, podobnie jak jego szwagier Wierzejski i to są Narodowcy, Patrioci, Katolicy!!!

Te, ostatnie zarzuty o nadużyciach finansowych w LPR które obciążają Wierzejskiego są konsekwencją nauki Giertycha. To nie jest problem Wierzejskiego w LPR, to jest problem z jego guru czyli Giertychem, problemem na patriotyczno-narodowej scenie politycznej dzisiaj jest R. Giertych, jego postępowanie skutecznie odsuwa Polaków od polityki tej szeroko rozumianej jako ,,prawicowej”. Dalsze jego wyczyny jako V-ce premier rządu zniechęca Polaków do tego rządu, czego Giertych się nie dotknie, skutecznie to kompromituje nawet słuszne i oczywiste postulaty. Za wszystkie sprawy w partii jednoosobowo odpowiada Giertych, żadna umowa na ,,słupa” nie przeszła bez wiedzy Giertycha to przede wszystkim Giertych budował domy a nie Wierzejski. Jeżeli nie weźmiemy się za niego wszyscy, mam na myśli Patriotów Polskich, to Giertych nas Polaków o poglądach Polskich skutecznie swoimi skompromitowanymi ruchami wyeliminuje z życia politycznego.

 

 

Poseł Zygmunt Wrzodak

 

PS. Muszę przeprosić Polaków, za wykreowanie na swoich plecach tak podłego człowieka, który kompromituje Polski Ruch Narodowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                      

 

KOMENTARZE

 • i brawo za to oświadczenie...
  jest mnóstwo ludzi którzy myślą podobnie,a panu szanownemu życzę aby zbytni radykalizm pańskich poglądów nie cieszył pańskich przeciwników...
 • Autor
  Mi wystarczyla jedna rozmowa w 1989 roku, z tym farfoclem zeby stwierdzic, ze to przyszly karierowicz, a nie zaden ideowiec...
 • @Autor
  "PS. Muszę przeprosić Polaków, za wykreowanie na swoich plecach tak podłego człowieka, który kompromituje Polski Ruch Narodowy."
  ===============

  Dlatego trochę więcej pokory, a mnie poczucia własnej nieomylności, absolutnej racji w każdej sprawie. Okazuje się że to nie PiS zawsze winien, ale także SWOI. Wielu ludzi LPR weszło do PiS.... do partii, nie tylko do klubów parlamentarnych, samorządowych.

  Jest Pan zbyt zajadły, stylizowanie się na kolejne Bubla nic nie daje.
 • ...
  R.G. swoje zrobił, a teraz bryluje nie tylko w mediach. Zadowolony z siebie.
  A LPR był taką dobrą inicjatywą. Po co to było niszczyć?
 • @Marek Kajdas 15:03:51
  Część z nich to karierowicze lub po prostu z braku wiedzy o linii programowej PiS weszli do nich. Wielu z nich to bardzo przyzwoici ludzie, wycofali się z polityki, zajęli się swoimi rodzinami, ponieważ przeżyli szok, to co zrobił RG z LPR. Wielu z nich ma wilczy bilet, mają wiele spraw cywilnych i nawet karnych za to, że dobrze służyli Polsce. Ja gdy nie wszedłem do sejmu złodzieje rzucili mi się do gardła ci, którym przeciąłem przejęcie majątku Polskiego. Sześć spraw cywilnych miałem założonych z których cztery wygrałem, ale z tego tytułu, do dziś chodzę po sądach za pracę w sejmie dla Polski.
 • Popełnił Pan ten sam błąd, co inni
  solidarność to był ruch powszechny,

  dlatego trzeba było sobie wybrać jakiś szaraczków, i ich zdopingować i wyszkolić,

  tymczasem sam Pan zbierał szumowiny,

  no to i skutek mamy.
 • @Wrzodak Z.
  Niewątpliwie powstanie w końcu nowy zorganizowany RUCH NARODOWY, zapewne będzie to federacyjne grono autonomicznych podmiotów, a nie jeden byt w rodzaju LPR, czy... PiS. Jednoczenie na chama nie zawsze daje dobre rezultaty, jednoczyć może idea, czyn niektóre kwestie programowe, wspólny start wyborczy co jest oczywiste. Poza koniecznością wyborczą, to nie jest konieczny RN w postaci partii czy jednego stowarzyszenia.

  Uważać trzeba na ludzi nadal wiernych Giertychowi i innym gremiom.

  Tacy będą się pchali drzwiami i oknami do nowego RN, będą też nieopatrznie zapraszani, bo jest ciągle taka pogoń za elitami. Nie ma elit, elit trzeba się dochować z wielkiego ruchu, trzeba dekad, pokoleń. Teraz ELITĄ DUCHA SĄ ZWYKLI LUDZIE. Nie mają, nie mamy jednak kwalifikacji, wykształcenia do rządzenia, wysokich stanowisk i pchają się ci co mają takie atuty, ale są trefni jak prof Gliński narzucany przez PiS, czy inny wysuwany przez... Palikota, zatem niewątpliwie to masoni.

  Przyznam że nie wiem co będzie trudniejsze do opanowania, czy napływ ludzi trefnych, w tym dworzan Giertycha, czy stronnictwa rosyjskiego, które jest bardzo mocne wśród niepisowców. Wydawałoby się że idea narodowa jest prosta - stawiamy na Naród Polski, na Polskę, ale nie... wielu stawia na naród rosyjski i Rosję nazywając to patriotyzmem, niezależną myślą geopolityczną itd

  Jest też nurt silnego wodza, partii autorytarnej, nawet siłą rzeczy Polski tak zarządzanej. Tylko zamiast Franco możemy mieć nieusuwalnego Giertycha i co wtedy? Fajnie było z takim duce? Lepiej stawiajmy na demokrację i możliwość naprawiania błędów kadrowych. W normalnej partii demokratycznej którą nie był LPR... nieusuwalny zarząd z Giertychami awaryjnie wywieziono by na taczkach, unurzano w smole i pierzu plus kopa w d... na wylot. Tak, później sam uciekł zostawiając swoich, ale zło się już stało. Nie zostawił partii w normalnym stanie możliwym do zrekonstruowania, przeorientowania, ale w destrukcji. Cyrk jaki zrobił z "premierem Kaczmarkiem", cały ten syf rok 2007 i dalej. LPR jest na dobre skończony.

  Cud stał się z MW uwolnioną przed Giertycha i jego wiernych pretorian. Budują nową nie tylko wiarygodność, ale wręcz pięknie się rozwijają, MN to dzieło być może ich życia i HASŁO o starcie RUCHU NARODOWEGO. Trzeba to podchwycić, wzmocnić RN i budować RN także fraktalnie, autonomiczne inicjatywy, nie narzucać piramidy wodzowskiego ruchu. Wystarczający problem będzie z machiną wyborczą, ale tym się teraz nie przejmujmy. Być może władza wpadnie sama wielkiej sile obywatelskiej w ręce, może się okazać że nie ma już nikogo, że Polacy poza tymi nibypolakami nie ufają już żadnej systemowej sile.

  Pora na nową... SOLIDARNOŚĆ, ale Ruch Narodowy "Solidarność", coś w tym duchu. Musi to być masowy ruch, trzeba też nowego związku zawodowego działającego niekoniecznie wg ustawy o związkach. Należy się WYRZEC przywilejów i skupić poza zakładami pracy na pracy społecznej, żadnych etacików, kasy za to. Jeżeli będzie to ruch społeczny, to ludzie nie muszą się wypisywać z obecnych związków jeżeli gdzieś należą. To może być decydujące o powodzeniu akcji.

  Wiarygodność obecnej Solidarności jest bardzo niska, są też stosunkowo słabi jak związek i niepotrzebnie stawiają na PiS, ale dla działaczy związkowych to niewątpliwie interes, a przemysł trafia szlag, ludzie cierpią poza może kilkoma branżami jak miedziowa choćby. Taki FIAT, jeżeli nie zaprotestują mocno, to są ciotami dającymi się zwolnić bez walki, bez protestu.
 • Bardzo cenne jest to co Pan napisał...
  Wielu ludziom to otworzyło oczy. Zresztą RG sam sie jakby ostatnio odsłonił jako karierowicz, wiec w sumie sam potwierdził to o czym Pan pisze. Chyba także to Pan widzi że Polakom otwierają się oczy i to wszystko widzą.
 • @Marek Kajdas 15:03:51
  zupełnie nie rozumiem pana insynuacji. Przeciez to wszystko widac już gołym okiem. Ludzie sami się odsłaniają, pokazują swoją prawdziwą twarz. Czy pan tego nie widzi? Pan Zygmunt Wrzodak nie musi się kreowac na nikogo, bo po prostu ma swoje wielkie Nazwisko, historie i zasługi dla Polski. Jeżeli więc zarzuca pan cokolwiek Panu Wrzodakowi, to proszę najpierw opisac swoje zasługi dla Kraju. Bo w każdym innym wypadku jest to tylko i wyłącznie Gazeciane krytykanctwo. Obawiam sie że jest pan delegowany z Gazety
 • może to bląd lub wina Gkertycha, ze zbyt solidaryzowal się z Leperem przeciw kręgom podejrzeń i gruntowemu ziobrohakowi Kamiński
  a nawet swoją "mlodzieżowką" zamiast naśladować Pęka i Wrzodaka ? Abraham Foxman nakazal Kaczyńskim usunąć Giertycha, Lepera i Rydzyka ze sceny politycznej ale zlekceważyl Wrzodaka.

  Polska i Żydzi rok 2006
  Jeżeli Polacy nie wiedza skad w Polsce są nieustajace ataki na partie LPR , Samoobronę i Radio Maryja to w tym liscie jest wytlumaczenie.
  Cały dokument jest dostępny w wersji angielskiej na www.adl.org
  Organizacja nazywa się Ant-Defamation Leage i broni intersow zydowskich z terytorium USA na calym swiecie
  Dziwne ze polskojezyczna prasa nigdy tego listu nie opublikowala mimo ze bracia Kaczyńscy taki dokument otrzymali bedac w USA
  Za udział Polski po stronie USA w wojnie w Iraku , wojnie która sluży interesom Izraela na Bliskim Wschodzie zapłata od USA jest nastepujaca
  Brak Ulatwień wizowych Polakow do USA
  USA pozwalaja szkalować Polske czego dowodem jest ten list i inne
  USA popierają żadania zydow o odszkodowania za utracone w Polsce mienie 60 mld zl
  Kiedy Polacy będą otrzymywać prawdziwe informacje na aktulane problemy polityczne.
  Kiedy Polacy zmądrzeją i nie będą gęgać jak im zydzi zagraja  Tłumaczenie listu
  Recommendations / Polecenie , zalecenie
  Dla rzadu polskiego od Zydowskiej organizacji w USA podpisany przez jej prezesa Abrahama H.Foxmana w dniu 30 września 2006 roku !!! Minal prawie rok
  Lipiec 2007 premier Kaczyński pozbywa się z rzadu partii Leppera i Giertycha trwa zmasowany atak na radio Maryja , rozpoczęty przez magazyn Wprost


  1. Roman Giertych
  powinien być usunięty ze stanowiska Ministra Edukacji . Głęboko zakorzeniony antysemityzm i nietolerancja lidera partii nie powinna mieć wpływu na edukacje i reformę szkolnictwa w kraju demokratycznym który jest również członkiem Unii Europejskiej

  2. Andrzej Lepper
  powinien wydać deklaracje silnie potępiającą antysemityzm i zwócic honorowy doktorat na MAUP w Kijowie. Oboje Lepper i Giertych powinni zobowiązać się do podjęcia dyscyplinarnych akcji , przeciwko członkom swoich partii , którzy promują nienawiść.

  3.Zastosownaie Polskiej Konstytucji
  która zajmuje się rasizmem i antysemityzmem powinna być w pełni wdrożona . Radio Maryja ciągle łamie tę konstytucje przez nadawanie nienawiści . Radio Maryja powinno odpowiadać za to w sądzie. Radio Maryja nie powinno otrzymywać wsparcia od osób indywidualnych , których rasistowskie i antysemickie poglądy naruszają polskie prawo.

  3. Polscy przywódcy / politycy /
  powinni zaprzestać dawania Radiu Maryja prawo do nadawania audycji. Polscy politycy powinni odmawiać pojawiania się w radiu Maryja do momentu kiedy Radio Maryja w jasny i klarowny sposób zobowiąże się do zaprzestania nadawania mowy nienawiści.

  4. Polski rząd
  Powinien potwierdzić swoje zobowiązanie do głoszenia tolerancji w edukacji , w mediach i innych sektorach rzadzenia.

  Abraham Foxman

  Wrzesień 2006 rok

  Poniżej orginal listu z internetowej strony ADF www.adl.org


  Poland: Democracy and the Challenge of Extremism

  Posted: September 12, 2006  Executive Summary

   Poland has emerged from the repressive years of communist rule as a pluralist democracy. Its accession to membership of the European Union in 2004 confirmed that a robust democratic system is in place, which includes important legislative instruments to protect minorities from hate speech and hate crimes perpetrated by extremist groups.

   The consolidation of democracy in Poland has been accompanied by the recognition of many leading Poles that their country needs to honestly confront its long and painful history of anti-Semitism. The recent commemoration of the 1946 Kielce pogrom is another sign of Poland's commitment to this process.

   However, politics in Poland remains vulnerable to nationalist extremism, intolerance and anti-Semitism. The most worrying indication of this trend so far has been the formation, in May 2006, of a coalition government comprised of the Law and Justice Party in partnership with the extreme right-wing League of Polish Families (LPF) and the populist Self-Defense parties. Ministerial posts were awarded to Roman Giertych, leader of the LPF, and Andrzej Lepper, leader of Self-Defense. Lepper has expressed admiration for Hitler's policies and is the recipient of an honorary doctorate from MAUP, a private Ukrainian university responsible for publishing the majority of the anti-Semitic newspapers and journals available in Ukraine.

   The most disturbing outcome of the coalition's formation has been the appointment of Roman Giertych as Minister of Education. The political orientation represented by Giertych, whose Ministry's responsibilities include tolerance education and Holocaust education, has traditionally been anti-Semitic and xenophobic. The LPF's agenda has been resolutely hostile towards homosexuals and foreigners and many of its leading figures have made anti-Semitic remarks. Its youth wing, the All-Polish Youth, is named after a pre-World War II Polish nationalist movement which successfully campaigned for the introduction of a "Jews bench" in Polish universities to separate Jewish and non-Jewish students.

   Giertych has reacted to Israel's decision to freeze contacts with his Ministry by making overtures to the Jewish community. In press interviews, he has spoken of the need to combat anti-Semitism. However, his party has made no attempts to confront the anti-Semitism in its ranks.

   A key pillar of support for the coalition government has been the anti-Semitic Catholic radio station, Radio Maryja. Associated with a religious order which rejects the authority of the Vatican, Radio Maryja commands an audience of up to 3 million, and also runs a TV station and a daily newspaper. Once closely associated with the LPF, Radio Maryja has shifted its support to the Law and Justice Party. Despite the attempts of some prominent church leaders to curb hate speech on the station's broadcasts, the Polish Prime Minister Jaroslaw Kaczynski, the twin brother of President Lech Kaczynski and a regular guest on Radio Maryja, has referred to its critics as "enemies of freedom".

   Anti-Semitic content broadcast on Radio Maryja includes ugly stereotyping, conspiracy theories, claims that Jews were responsible for communist-era repression and accusations that Jews are using the Holocaust to leverage compensation payments from Poland. In March 2006, the commentator Stanislaw Michalkiewicz declared on air: "Jews have humiliated Poland internationally by demanding money...Kikes sneak up behind us to try to oblige our government to pay them money on the pretext of these demands". Such statements are very much in keeping with the views of Father Tadeusz Rydzyk, the power behind the station, who has stated on-air that Judaism is a "trade, not a religion."

  Recommendations

  If it is true, as President Kaczynski has repeatedly stated, that there is no place for anti-Semitism and racism in today's Poland, immediate and long-term measures need to be taken, among them:

   Roman Giertych should be removed from the position of Education Minister. The leader of a party steeped in anti-Semitism and intolerance should not be influencing education policy and curricular reform in a democratic country which is also a member state of the European Union.

   Andrzej Lepper should issue a statement forcefully condemning anti-Semitism and return the honorary doctorate conferred upon him by MAUP. Both Lepper and Giertych should announce their commitment to take disciplinary action against members of their parties who promote hate or incite hate crimes.

   The provisions of the Polish Constitution and Penal Code which deal with racism and anti-Semitism should be fully implemented. Radio Maryja, which has consistently violated these provisions by broadcasting hate speech, should be held to account in a court of law. The station should not receive funds from individuals whose racist and anti-Semitic activities are in breach of Polish law.

   Poland's leaders should stop giving Radio Maryja legitimacy. They should refuse to appear on its programs until such time as the station offers an explicit commitment to stop broadcasting hate speech.

   Poland's government should renew its commitment to promoting a tolerance agenda in education, the media and other sectors.
  ADDITIONAL LINKS
  Print This Page


  E-Mail This to A Friend  RELATED ARTICLES


  Full Report:
  Poland: Democracy and the Challenge of Extremism
  (.pdf format - 385kb)


  ADL On-line Home | Search | About ADL | Contact ADL | Privacy Policy
  © 2006 Anti-Defamation League


  ANTI-SEMITISM
  CIVIL RIGHTS
  COMBATING HATE
  EDUCATION
  EXTREMISM
  HOLOCAUST
  INTERFAITH
  INTERNATIONAL AFFAIRS
  INTERNET
  ISRAEL
  LAW ENFORCEMENT (L.E.A.R.N.)
  RELIGIOUS FREEDOM
  SECURITY AWARENESS
  TERRORISM
  International
  Muslim/Arab World
  United States
  Civil Rights Front Page
  ADL Friend of Court Briefs
  Combating Hate Front Page
  Hate Crimes Laws
  Hate Symbols Database
  Education Front Page
  A WORLD OF DIFFERENCE®
  Miller Early Childhood Initiative
  Campus/Higher Education
  Children's Bibliography
  Curriculum Connections
  Combating Anti-Semitism
  Education Advocacy
  Special Campaigns/Initiatives
  Extremism Front Page
  Extremism in America
  Nation of Islam
  Terrorism Update
  Upcoming Extremist Events
  Racist Skinhead Project
  Holocaust Front Page
  Holocaust Education Front Page
  Echoes and Reflections
  Dimensions: Holocaust Studies
  International Affairs Home Page
  United Nations
  ADL and OSCE
  Internet Home Page
  Internet Rumors
  Israel Front Page
  Advocating for Israel
  Chronology of Terror Attacks
  ADL Israel Office
  L.E.A.R.N. Front Page
  Law Enforcement Training
  Extremism in the News
  Upcoming Extremist Events
  Extremism in America
  Officer Safety Information
  Religious Freedom Front Page
  Workplace and Religion
  Religious Holidays in Classrooms
  Creationism
  The Ten Commandments
  Terrorism Front Page
  International Terrorist Symbols
  Domestic Terrorism
  Terrorism Update Archive
 • @Marek Kajdas 15:03:51
  Z Wrzodakiem się zgadzam, ale pańska uwaga budzi wątpliwości.
  Zwłaszcza wobec pańskiego popierania PiS.
  Dziwne te pańskie poglądy.
 • @telewidzacy 00:08:54
  Radio Maryja jest niezależne dotąd dopóki ma indywidualnych sponsorów. Stąd zubożenie społeczeństwa (docelowo grup społecznych, które najwięcej to medium wspierają) może owocować ograniczeniem jego działalności.
 • Szkoda, że nie wcześniej
  Kiedy pokazywałem co robią R i M Giertychowie za pomocą ich własnych działań, słów, cytatów, wywiadów etc. byłem określany agentem.
  Miło, że w końcu i Pan podejmuje krytykę Romana i Macieja. Jeszcze milej, że uznał Pan oceniając bilans lat ostatnich, że ułuda związana z Giertychami nie miała sensu i w ogólnym rozrachunku, okazała się porażką polityczną zarówno Pana, moją jak i całego naszego narodu. Trzeba za to przeprosić. Podejrzewam, że Pan podobnie jak ja i wielu Polaków przez lata cenzurowaliśmy sami siebie, aby niszcząc jednego łajdaka nie zniszczyć ugrupowania politycznego, które jako jedyne mogło realizować politykę narodową polską.
  Za to samoocenzurowywanie się ja też przepraszam.

  Obawiam się, że motorem działań R i M Giertychów było coś o wiele bardziej groźnego niż sprawy materialne i kariera.

  Pozdrawiam
  Dariusz Benedykt Ciesielski

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30